Polietilen tereftalat yapılı nanoplastiklere sub-kronik maruziyetinin testis ve sperm üzerinde meydana getirdiği hasarın fare modelinde araştırılması
Investigation of the effects of sub-chronic polyethylene terephthalate nanoplastic exposure on testes and sperm in mice
- Tez No: 831285
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR KALUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnfertilite, 12 ay veya daha fazla düzenli korunmasız cinsel ilişki sonrası gebelik elde edilememesi ile tanımlanan erkek veya dişi üreme organlarından kaynaklanan bir hastalıktır. Birçok genetik faktör ve yaşam tarzı faktörünün erkek infertilitesi ile ilişkili olduğu düşünülür. Yaşam tarzı faktörlerinden biri olan mikro ve nanoplastiklere maruziyetin de infertilitede etkili olabileceği çalışmalarda bildirilmiştir. Bu çalışmada sentetik yapılı polimerlerden biri olan polietilen tereftalat (PET) nanoplastiğinin erkek üreme sağlığı üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Beş haftalık 18 adet Balb-C türü fare rastgele seçilerek kontrol grubu, düşük doz PET-NP ve yüksek doz PET-NP uygulama grubu olarak üç gruba ayrıldı (n=6). 28 gün boyunca 100'er µL olacak şekilde sırası ile kontrol grubuna serum fizyolojik, düşük doz grubuna 0.1 mg/gün PET nanoplastiği ve yüksek doz grubuna 0.5 mg/gün PET nanoplastiği oral gavaj ile verildi.
Özet (Çeviri)
Infertility, which is defined as the inability to achieve pregnancy after 12 months or more of regular unprotected sexual intercourse, is a disease arising from the male or female reproductive organs. Many genetic and lifestyle factors are thought to be associated with male infertility. It has been reported that exposure to micro and nanoplastics, which is among these lifestyle factors, may also be effective in infertility. In this study, we aimed to investigate the effect of one of the synthetic polymers, polyethylene terephthalate (PET) nanoplastics, on male reproductive health. For this aim, eighteen five-week-old Balb-C type mice were randomly selected and divided into three groups as control group, low-dose PET-NP and high-dose PET-NP administration group (n=6). 100 µL of saline was given to the control group, 0.1 mg/day PET nanoplastic to the low dose group, and 0.5 mg/day PET nanoplastic to the high dose group for 28 days, by oral gavage.