Seröz papiller over tümörlerinde CXCR4 yolağının immün yanıtla ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between the CXCR4 pathway and immune response in serous papillary ovarian tumors
- Tez No: 831284
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN GÜNEŞ, DOÇ. DR. SERCAN ERGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Genel bilgiler: Seröz papiller epitelyal over kanseri (EOK), tümöre yönelik immün verilen yanıta göre aktive ya da inhibe olarak iki gruba ayrılabilir. İmmün yanıt aktive (TIL pozitif) olan hastalarda daha uzun hastalıksız ve genel sağ kalım gösterilmiştir. Kemokin reseptörü CXCR4 ve bunun ligandı olan CXCL12 (SDF-1), kanser kemotaksisi, progresyon ve metastaz açısından etkili olabilir. CXCL12'nin tümör yatağında bulunması, immün baskılayıcı CXCR4+ Treg ve plazmasitoid dendritik hücrelerin (pDC) tümör çoğaltıcı etkisini arttırır. EOK, TIL pozitif ve negatif olarak sınıflandırılmış ve bu iki grupta CXCL1-CXCR4-CXCR7 kemokin yolağının ilişkisi ve sağkalıma etkisi araştırılmıştır. Materyal ve Metod: Tez çalışması retrospektif olarak Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde son 10 yılda opere edilmiş 86 hastanın patolojik spesimenleri ve hasta dosya kullanılarak Patoloji Anabilim Dalı ve Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilmiştir. İmmün alt grupta ve immün olmayan alt gruptaki CXCL12 ekspresyonu ve immünohistokimyasal (İHK) CXCR4-CXCR7 reseptör pozitivitesi asosiasyonu için Pearson korelasyon ve lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Gruplar arasındaki sağkalım farkı Kaplan-Meier ve log rank metodu ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
General Information: Serous papillary epithelial ovarian cancer (EPOC) can be divided into two groups where the immune response to the tumor is either activated or inhibited. Longer disease-free survival and overall survival have been demonstrated in patients with activated immune response (TIL positive). CXCR4 and its ligand CXCL12 (SDF-1) may be effective in cancer chemotaxis, progression, and metastasis. The presence of CXCL12 in the tumor bed increases the tumor-promoting effect of immunosuppressive CXCR4+ Tregs and plasmacytoid dendritic cells (pDC). EPOC is classified as TIL positive and negative, and the association of the CXCL1-CXCR4- CXCR7 chemokine pathway in these two groups and its effect on survival was investigated. Material and Method: The thesis was conducted retrospectively with the pathological specimens and patient files of 86 patients who had been operated in the last 10 years at the Department of Pathology and Ondokuz Mayıs University Department of Medical Biology. Pearson correlation and logistic regression analysis were used for the association of CXCL12 expression and immunohistochemical (IHC) CXCR4-CXCR7 receptor positivity in the immune and non-immune subgroups. The survival difference between the groups was compared by Kaplan-Meier and log-rank methods.