6831 sayılı Orman Kanunu'nun 2/b maddesi uygulamaları ve sonuçları (Amasya ili örneği)
Applications of the article 2/b of the Forest Law no. 6831 and its results (the case of Amasya province)
- Tez No: 831288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜSTÜNER BİRBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ormancılık Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, Amasya ili sınırları dâhilinde bulunan orman arazilerinin ne kadarlık kısmının 2/B madde uygulamalarına konu edildiği, bu uygulamaların yapıldığı alanlarda ormana ve 2/B uygulamalarına ilişkin algı ve uygulama sonuçlarının ne olduğuna yönelik tespitler ile karşılaşılan sorunlara çözüm önerileri sunmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, anket yöntemi kullanılarak 400 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Anketlerden elde edilen veriler tablolaştırılmış ve grafikler hazırlanmıştır. Ayrıca, seçilen değişkenler ile Ki-Kare analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda Amasya ili 2/B uygulamaları tamamlanmış Aksalur, Bayat, Alakadı, Yassıçal, Yenice, Ümük, Karataş, Yuva, Damudere, Dadıkavakçayırı, Ormanözü, Ziyaret, Çiğdemlik, Aydınca, Durucasu, Ardıçlar, Mahmatlar, Beldağı, Şeyhsadi, Musa, Karsan, Elittekke ve Akyazı köylerinde vatandaşın 2/B uygulamaları hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı ancak 2/B arazilerini tarımsal faaliyetlerinde kullandığı, yatırım aracı olarak gördüğü, ata topraklarına sahip çıktığı düşüncesinin hâkim olduğu, gelecek nesillere miras bırakmak istedikleri, gerektiğinde de bu yerler için değerinden fazla ödeme yapma isteğinde oldukları ve geçmişteki tarih değişikliklerini dikkate alarak gelecekteki uygulamalar için beklenti içinde oldukları tespit edilmiştir. Orman varlığı açısından bir tehdit unsuru olan bu algı ve beklentilerin değiştirilmesi adına 2/B uygulamalarına esas olan tarih değişikliklerine son verilmesi, yönetişim ve halkla ilişkilere yönelik eksikliklerinin kitle iletişim araçları giderilmesi ve toplumun orman algısının geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the extent of forest lands within the boundaries of Amasya province that are subject to 2/B article applications, to identify perceptions and outcomes related to forests and 2/B applications in the areas where these applications were made, and to propose solutions for the encountered problems. The research was conducted using a survey method with 400 participants. The data obtained from the surveys were tabulated and graphed. Additionally, Chi-Square analysis was performed with selected variables. The results of the research showed that citizens in the villages of Aksalur, Bayat, Alakadı, Yassıçal, Yenice, Ümük, Karataş, Yuva, Damudere, Dadıkavakçayırı, Ormanözü, Ziyaret, Çiğdemlik, Aydınca, Durucasu, Ardıçlar, Mahmatlar, Beldağı, Şeyhsadi, Musa, Karsan, Elittekke, and Akyazı in Amasya province did not have sufficient information about 2/B applications. However, they were using 2/B lands for agricultural activities, considering them as an investment, and preserving them as ancestral lands. They expressed the desire to pass these lands down to future generations and were willing to pay more than their value if necessary. They also had expectations for future applications, taking into account historical changes in the past. In order to change the perceptions and expectations that pose a threat to forests, it is suggested to put an end to the historical changes underlying the 2/B applications. Furthermore, addressing the deficiencies in governance and public relations through mass media and enhancing the public's understanding of forests are recommended.