6831 sayılı Orman Kanununun 2/b maddesiyle orman sınırı dışına çıkarılan yerlerin bazı toprak özelliklerinin araştırılması (Adana- Karaisalı örneği)
Investigation of some soil features converted to land use type by article 2/b of The Forest Law no. 6831 (Adana-Karaisali example)
  1. Tez No: 684119
  2. Yazar: BİLAL BORAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY DİNDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Arazi kullanımındaki değişimler toprağın birçok özelliğini doğrudan ya da dolaylı olarak etkilediği gibi özellikle karbon ve azot döngüleri içinde önemlidir. Özellikle ormansızlama küresel iklim değişikliğinin etkilerini daha fazla derinleştirmektedir. Bu tez 6831 sayılı Orman Kanununda yer alan 2/B maddesi uyarınca orman rejiminden çıkarılarak başka arazi kullanımına dönüştürülen arazilerin bazı toprak özelliklerindeki değişimlerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Bu tezin araştırma alanı Adana iline bağlı Karaisalı ilçesinin Başkıf, Bekirli, Çorlu, Etekli, Gildirli, Kaledağ, Kıralan, Kocaveliler, Maraşlı ve Nuhlu köyleridir. Her köyde 2/B alanı bulunan birbirlerine sınırdaş orman, 2/B ve tarım alanlarından 3 tekerrürlü toplam 90 adet toprak çukuru açılmıştır. Açılan toprak çukurlarından iki derinlik kademesinden (0-30 cm, 30-60 cm) toplamda 180 adet strüktürü bozulmuş ve 180 adet strüktürü bozulmamış toprak örneği usulüne uygun olarak alınmıştır. Bu toprak örnekleri üzerinde tane büyüklük dağılımı (tekstür), organik madde içeriği (OM), dispersiyon oranı (DO), hacim ağırlığı (HA), toprak reaksiyonu (Ph), elektriksel iletkenlik (EC), toplam azot (TN), tane yoğunluğu (TY), gözenek hacmi (GH), toplam kireç içeriği (K), tarla kapasitesi (TK) ve solma noktası (SN) analizleri yapılmıştır. Araştırma alanı topraklarının üst horizonundan elde edilen verilere göre organik madde içeriği orman topraklarında %5.31, 2/B topraklarında %2.78, tarım topraklarında % 2.65 olarak; toplam azot içeriği orman topraklarında % 0.14, 2/B ve tarım topraklarında % 0.10 olarak tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan istatistiksel analizler sonucunda üst toprakta (0-30cm) tekstür, DO, Ph, EC, kireç, TK ve SN bakımından her üç arazi kullanım türü birbirinden farklı değildir. Ancak, üst toprakta orman, 2/B ve tarım topraklarında OM, HA, TY, GH, TN ve FSK değerlerinde anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Arazi kulanım şeklinin/arazi örtüsü toprağın bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerini etkilediği yapılan bu çalışmada ortaya konmuştur. Sürdürülebilir bir ekosistem sürdürülebilir toprak yönetiminden geçmektedir. Bunun için optimal arazi kullanımı arazi yetenek sınıflandırması ve uygulanabilir yönetim ilkeleri ile planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Changes in land use affect many properties of the soil directly or indirectly and are especially important in carbon and nitrogen cycles. In particular, deforestation deepens the effects of global climate change. This thesis was carried out in order to examine the changes in some soil properties of the lands that were removed from the forest regime and converted to other land use in accordance with the 2/B article in the Forestry Law No. 6831. The research area of this thesis; Başkıf, Bekirli, Çorlu, Etekli, Gildirli, Kaledağ, Kıralan, Kocaveliler, Maraşlı and Nuhlu villages of Karaisalı district of Adana province. A total of 90 soil profiles with 3 replications were opened from forest, 2/B and agricultural areas adjacent to each other, with 2/B areas in each village. A total of 180 disturbed and 180 undisturbed soil samples were taken from the soils from two depth levels (0-30 cm, 30-60 cm). Grain size distribution (texture), organic matter content (OM), dispersion ratio (DO), bulk density (HA), soil reaction (Ph), electrical conductivity (EC), total nitrogen (TN), grain density (TY), pore volume (GH), total lime content (K), field capacity (TK) and wilting point (SN) analyzes were performed on these soil samples. According to the data obtained from the upper horizon of the soils of the research area, the organic matter content is 5.31% in forest soils, 2.78% in 2/B soils, and 2.65% in agricultural soils. The total nitrogen content was determined as 0.14% in forest soils and 0.10% in 2/B and agricultural soils. In addition, as a result of statistical analyzes, all three land use types are not different from each other in terms of texture, DO, Ph, EC, lime, TK and SN in the topsoil (0-30 cm). A sustainable ecosystem goes through sustainable soil management. For this, optimal land use should be planned with land capability classification and applicable management principles.