Orman vasfını yitirmiş arazilerin satışına yönelik düzenleme ve uygulamaların paydaşlar yönünden değerlendirilmesi: Ankara ili Kızılcahamam ilçesi örneği
Evaluation of regulations and practices for the sale of land that has lost its forest quality from the stakeholders perspective: The case of Kizilcahamam district of Ankara province
  1. Tez No: 651217
  2. Yazar: ADEM ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TANRIVERMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Ziraat, Şehircilik ve Bölge Planlama, Forestry and Forest Engineering, Agriculture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Dünya nüfusunda yaşanan artışla birlikte yerleşim alanlarına duyulan ihtiyaç nedeniyle kent yerleşimlerinin çevrelerinde yeni yerleşim alanları oluşturulmaya başlanmıştır. Bir süre sonra orman arazilerinin; ekonomik, sosyal ve ekosisteme yönelik çeşitli tehditlerden dolayı ulusal ve uluslararası düzenlemelerle koruma altına alınması zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Ormanların korunması ve varlığını sürdürmesi esas olmakla birlikte çeşitli sebeplerle orman vasfını yitirmiş ve kentsel veya tarımsal amaçlı kullanılan alanların ekonomiye kazandırılması ve üzerindeki mülkiyet sorunlarının çözümüne yönelik olarak birçok düzenleme yapılmıştır. Türkiye'de son 25-30 yıllık dönemde 6831 sayılı Orman Kanunu'nun 2'nci maddesinin B bendinde sayılan yerler (2/B arazileri) sıklıkla gündemi meşgul etmiş ve hükümetlerin Hazineye kaynak sağlamak üzere geliştirdikleri stratejiler arasında yerini almıştır. Yürürlüğe 2012 yılında giren 6292 sayılı Kanun ile Hazineye gelir sağlamak ve 2/B arazileri üzerindeki işgaller nedeniyle fiili durumların hukuki statüleriyle örtüşmesi için bu arazilerin kullanıcılarına satılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada; Ankara ili Kızılcahamam ilçesinde; 2/B arazilerinin satışına imkân veren 6292 Sayılı Kanun'un 6'ncı maddesi uygulamalarında paydaşların beklentileri ile bu beklentilerin karşılanma olanaklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre Kızılcahamam ilçesinde 61 mahallede 2.957 adet taşınmazda 6.522 satış işleminin gerçekleştiği ve toplam 6.318.247 TL tahsilat yapıldığı görülmektedir. İlçede 2/B arazilerinin satışından gelir beklentisinin %18,23 düzeyinde kaldığı ve yüzölçüm olarak ise satılabilecek nitelikte olan 2/B arazilerinin %46,64'ünün satış işleminin yapılabildiği saptanmıştır. 6292 Sayılı Kanun'un Kızılcahamam ilçesi uygulamalarının; 2/B vasıflı taşınmazlardaki mülkiyet sorununu çözememekle birlikte bazı parsellerde hak sahiplerinin fazla olması nedeniyle malik sayısında artış olduğu ve bu durumun satın alan kullanıcılar arasında zaman zaman husumetlere neden olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak hem idare, hem de hak sahipleri yönlerinden sosyal ve ekonomik gerekçelerle yürürlüğe konulmuş olan 6292 Sayılı Kanun'un uygulamalarının beklentileri karşılamada yetersiz kaldığı ve uygulama sonuçlarının paydaşlar ve özellikle hak sahipleri yönlerinden tatminkar olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increase in the world population, new settlements have been created around the city settlements due to the need for residential areas. After a while, forest lands; Due to various threats to the economic, social and ecosystems, it has become necessary to be protected by national and international regulations. Although it is essential to protect and maintain the existence of forests, many regulations have been made for the acquisition of areas used for urban or agricultural purposes to the economy and to bring solution of to the residential and settlement problems.In Turkey in the last 25-30 years period, the places listed in item B of Article 2 of the Forest Law No. 6831 (2/B lands) frequently occupied the agenda and took place among the strategies developed by governments to provide resources for the Treasury. With Law No. 6292, which entered into force in 2012, it was aimed to sell to the users of these lands in order to provide income to the Treasury and to comply with the legal status of actual situations due to occupations in 2/B lands. In this study in the district of Kızılcahamam in the province of Ankara; In Article 6 of the Law No. 6292, which allows the sale of 2/B lands, it is aimed at evaluation of the expectations of stakeholders and the possibilities of meeting these expectations. As a result of the study, it is seen that there are 6,522 sales transactions in 2,957 real estate properties in 61 neighbourhoods in Kızılcahamam district and a total of 6.318.247 TL was collected. However, at the current stage; It was determined that the revenue expectation of 2 / B lands in Kızılcahamam district remained at 18.23%, while only 46.64% of the 2/B lands that could be sold as a surface area could be sold. Despite the applications of Law No. 6292 in the Kızılcahamam still there are some observed challenges and the law fails to solve the property problem in 2/B qualified real estate properties, it is understood that the number of owners in the parcels increased due to the high number of right holders, and in this situation caused occasional enmity among the purchasers. As a result, it has been determined that the application of Law No. 6292, which were enacted on social and economic grounds in the direction of both administrative and beneficiaries, were insufficient to meet expectations and that the results of the implementation were not satisfactory in the direction of stakeholders and especially the beneficiaries.