Belirsizlik toleransı, akademik yılmazlık ve öz yeterlilik ilişkisi: Turizm öğrencileri üzerine bir araştırma
Ambiguity tolerance, academic resilience, self efficacy relationship: On tourism students an research
  1. Tez No: 831311
  2. Yazar: MELİS MELEK KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU SAADET ÜNSAL AKBIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, turizm öğrencilerinin üzerinde algılanan belirsizlik toleransı, akademik yılmazlık ve öz yeterlilik ilişkisini ortaya çıkarmak amacı ile yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda hipotezlerin test edilmesi için 2019-2023 yılları arasında İstanbul şehrinde Küçükçekmece, Beşiktaş, Zeytinburnu, Şişli ilçesinde bulunan 4 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin 9.,10., 11., ve 12., sınıf Konaklama ve Seyahat Hizmetleri ile Yiyecek İçecek Hizmetleri bölümlerinde eğitim gören öğrencilere çevrimiçi anket uygulanarak veriler toplanmıştır. 342 öğrenciye ulaşılmıştır. Anket formu 2 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde 3 ölçek bulunmaktadır. Birincisi, akademik yılmazlık ölçeğidir. Cassidy (2016) tarafından geliştirilen Akademik Yılmazlık Ölçeği adıyla Aliyev, Akbaş ve Özbay (2021) tarafından Türk kültürüne uyarlanmıştır. Toplam 30 madde bulunmaktadır. İkincisi, öz yeterlilik ölçeğidir. Muris (2001) tarafından 14-17 yaşları arasında ergenlerin sosyal, akademik, duygusal öz yeterliliklerini ölçmek için geliştirilmiştir. Toplam 21 maddeden oluşmakta çalışmada yalnızca akademik öz yeterlilikle ilgili 7 madde uygulanmıştır. Üçüncüsü, belirsizlik toleranssızlığı ölçeğidir. Orijinal kaynak, Carleton, Norton, & Asmundson (2007) tarafından geliştirilen Belirsizliğe Toleranssızlık Ölçeğini Türkçeye uyarlayan ve ölçeğin geçerlik ve güvenirlik analizlerini yapan Sarıçam vd. (2014)'dır. İkinci bölümünde katılımcıların demografik ve diğer özelliklerine yönelik sorular bulunmaktadır. Verilerin analizi için SPSS programı kullanılmıştır. Elde edilen veriler, regresyon ve moderatör analizi ile incelenmiştir. Analiz sonuçlarına gör araştırmada yer alan hipotezlerin desteklendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to reveal the relationship between perceived uncertainty tolerance, academic indomitability and self-efficacy on tourism students. For this purpose, to test the hypotheses, between 2019 and 2023, Accommodation and Travel Services and Food and Beverage Services were provided for the 9th, 10th, 11th and 12th grades of 4 Vocational and Technical Anatolian High Schools in Küçükçekmece, Beşiktaş, Zeytinburnu and Şişli districts of Istanbul. Data was collected by applying an online survey to students studying in services departments. Data was collected by applying an online survey to the students studying 342 students were reached. The survey form consists of 2 parts. There are 3 scales in the first part. The first is the academic resilience scale. It was adapted to Turkish culture by Aliyev, Akbaş and Özbay (2021) under the name academic resilience scale, developed by Cassidy (2016). There are 30 items in total. The second is the self-efficacy scale. It was developed by Muris (2001) to measure the social, academic and emotional self-efficacy of adolescents between the ages of 14- 17. It consists of a total of 21 items, and only 7 items related to academic selfefficacy were applied in the study. The third is the intolerance of uncertainty scale. The original source is the ıntolerance of uncertainty scale developed by Carleton, Norton and Asmundson (2007), adapted into Turkish and conducted the validity and reliability study of the scale by Sarıçam et al. (2014). The second part contains questions about the demographic and other characteristics of the participants. SPSS program was used to analyze the data. The obtained data were examined by regression and moderator analysis. According to the analysis results, it was determined that the hypotheses in the research were supported.