Endüstriyel çağdan dijital çağa sanat eserlerinin bir meta olarak konumlandırılması: 'Sanat Pazarlaması' ve 'NFT'
POSITIONING OF ART AS A META FROM THE INDUSTRIAL ERA TO THE DIGITAL ERA: 'ART MARKETING' AND 'NFT'
- Tez No: 831310
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRDAL ÜLGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
İnsanlık tarihi göz önünde bulundurulduğunda her yeni gelişmenin toplumların kültürel, sosyal ve ekonomik yaşamını derinden etkilediğini ve birçok değişimi beraberinde getirdiğini söylemek mümkündür. İlk çağlarda mağara duvarlarına avlanma ve savaş sahneleri resmeden insanlık, teknik gelişmelerin paralelinde kendisini dış dünyaya ifade etmenin yeni yollarını bulmuştur. Teknik gelişmelerin en önemli kültürel öğelerden biri olan sanata yansımaları her dönem tartışmaları beraberinde getirmiştir. Sanayi Devrimi'nin getirdiği endüstrileşme ile fitili ateşlenen kavramsal sanat, dijitalleşme ile fiziksel varlığından uzaklaşarak kripto sisteme uyumlu hale gelmiştir. Blok zincir teknolojisine bağlı olarak ortaya çıkan NFT'ler, sanatın üretim ve tüketiminde farklılaşmalara neden olmuştur. Tez araştırmasının amacı ise dijitalleşme ile sanatın konumlandırılmasında meydana gelen değişimi detaylandırarak sanat pazarlamasındaki güncel gelişmeleri incelemektir. Bu amaç doğrultusunda NFT üretim ve satışını gerçekleştiren dijital sanatçılar, sanat tarihçiler ve akademisyenlerden oluşan 18 katılımcı ile derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiş ve katılımcılara konu ile ilgili 7 adet yarı yapılandırılmış soru yönlendirilmiştir. Katılımcılardan toplanan veriler deşifre edilerek MAXQDA 22 Analytics Pro aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda dijitalleşme ile sanatın bir meta olarak konumlanması arasında bağlantı olduğu, NFT'lerin sanatın bir yatırım aracına dönüşmesini desteklediği ve NFT tabanlı sanat ve pazarlama arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Bunlara ek olarak dijitalleşme ile sanatın bir değişim sürecine girdiği ve NFT'lerin sanat pazarına vi aracısızlık, demokratikleşme güvenilirlik, merkeziyetsizlik, erişebilirlik, görünürlük, şeffaflık, özgürlük gibi avantajlar sağladığı sonucuna da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the history of humanity, it is possible to say that each new development deeply affects the cultural, social and economic life of societies and brings many changes. Humanity, who painted hunting and war scenes on cave walls in the early ages, found new ways to express itself to the outside world in parallel with technical developments. The reflection of technical developments on art, which is one of the most important cultural elements, has brought debates in every period. Conceptual art, which was ignited by the industrialization brought by the Industrial Revolution, moved away from its physical existence with digitalization and became compatible with the crypto system. NFTs, which emerged depending on the blockchain technology, have caused differentiation in the production and consumption of art. The aim of the thesis research is to examine the current developments in art marketing by detailing the change in the positioning of art with digitalization. For this purpose, in-depth interviews were conducted with 18 participants consisting of digital artists, art historians and academicians who produce and sell NFT, and 7 semi-structured questions were directed to the participants. The data collected from the participants were deciphered and analyzed through MAXQDA 22 Analytics Pro. As a result of the research, it has been revealed that there is a connection between digitalization and the positioning of art as a commodity, NFTs support the transformation of art into an investment tool, and there is a positive relationship between NFT-based art and marketing. In addition, it has been concluded that art has entered a process of change with digitalization and NFTs provide advantages viii such as intermediation, democratization, reliability, decentralization, accessibility, visibility, transparency and freedom to the art market.