Re-establishment of the political system in the transition to multi-party life (1945-1950) in the context of the concept of democracy
Çok partili hayata geçiş sürecinde (1945-1950) siyasal sistemin demokrasi kavramı bağlamında yeniden tesisi
- Tez No: 831361
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmanın konusu Türkiye Cumhuriyeti'nin çok partili hayata geçiş sürecin de demokrasi kavramı bağlamında yeniden tesis edilen ve şekillenen siyasal sistemini ele almaktır. Çalışmanın amacı ise hem dahili hem de harici faktörlerin etkisiyle uzun bir aradan sonra çok partili hayata geçen Türkiye Cumhuriyeti'nde, dönemin en önemli siyasi aktörleri olan Cumhuriyet Halk Partisi ve Demokrat Parti'nin farklı demokrasi telakkilerinden hareketle bu süreçte demokratik siyasal sistemin nasıl ve ne şekilde biçimlendiğini ele almak ve bu minvalde atılan adımlardan ve bunların eksikliklerinden bahsetmektir. Bu amaçla dönem ile ilgili yazılmış olan araştırma eserleri süreli yayınlar, arşiv kaynakları, anılar ve günlükler kullanıl arak kapsamlı bir araştırma yapılmış ve dönem içerisinde demokratik idarenin tesisi yönünde atılan adımların farklı bakış açılarından nasıl değerlendirildiğini ortaya konulmuştur. Sonuç olarak dönem içerisinde bir taraftan demokratik idarenin tesisi adına önemli adımlar atılırken bir taraftan da mevcut anti demokratik uygulamaların ve kanunların bazılarının korunması bu idarenin tam olarak tatbik edilmesine mâni olmuştur. Ayrıca demokrasinin hem Cumhuriyet Halk Partisi hem de Demokrat Parti açısından yalnızca iktidar pozisyonuna gelebilmek için bir siyasal katılım aracı olarak görülmesi bu kavramın tam bir kültür haline gelmesini ve içselleştirilmesini engellemiştir . Nitekim Türk siyasi tarihinin seyri içerisinde anti demokratik uygulamaların ve olayların yaşanması bunu kanıtlar nitelikte olmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to examine the political system of the Republic of Turkey, which was re-established and reshaped in the context of the concept of democracy during the transition to multi party life. The aim of this study is to analyse how and in what way the democratic political system was shaped in the Republic of Turkey, which switched to multi party life after a long period of time under the influence of both internal and external factors, and to discuss the steps taken in this regard and their shortcomings, based on the different conceptions of democracy of the most important political actors of the period, the Republican People's Party and the Democrat Party. For this purpose, comprehensive research was conducted by using research works, periodicals, archival sources, memoirs and diaries written about the period, and it was revealed how the steps taken towards the establishment of democratic administration during the period were evaluated from different perspectives. As a result, while important steps were taken to establish a democratic administration during the period, the preservation of some of the existing anti-democratic practices and laws prevented the full implementation of this administration. Moreover, both the Republican People's Party and the Democrat Party saw democracy only as a means of political participation in order to come to power, which prevented the concept from becoming a full culture and being internalised. As a matter of fact, the occurrence of anti-democratic practice s and events in the course of Turkish political history proved this.