Laktasyon simülasyon modeli ile farklı emzirme pozisyonu eğitiminin emzirme üzerine etkisi
The effect of lactation simulation model and different breastfeeding position training on breastfeeding
- Tez No: 831365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK POTUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Amaç : Antenatal dönemde laktasyon simülasyon modeli (LSM) ile verilen arkaya yaslanarak emzirme (yarı oturur ya da yarı yatar) ile dik pozisyonda (dik oturur) emzirme eğitiminin meme sorunları ve emzirme üzerine etkisini değerlendirmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem : Randomize kontrollü deneysel ve prospektif tipteki bu araştırmaya arkaya yaslanarak emzirme (AYEG) (n=36), dik pozisyonda emzirme (DPEG) (n=36) ve kontrol grubu (KG) (n=36) olmak üzere toplam 108 primipar gebe dahil edildi. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Antenatal Emzirme Öz-yeterlilik Ölçeği”, IOWA Bebek Beslenmesi Tutum Ölçeği,“LATCH Emzirme Tanılama Ölçüm Aracı”,“Meme Sorunları Değerlendirme Formu”,“Görsel Kıyaslama Ölçeği”,“Postpartum Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği”,“Doğum Sonu Emzirme Gözlem Formu”,“İMDAT=Bebeğin aldığı süt miktarını puanlama sistemi”ve Altıncı Ay Emzirme Özelliklerini Değerlendirme Formu" kullanıldı. Veriler, gebeliğin son trimesteri, postpartum 24. saat, postpartum 10. gün ve postpartum 6. ayda toplandı. Bulgular : Gruplar arasında antenatal dönemde emzirme öz yeterliliği, bebek beslenmesi tutumu bakımından fark yok iken, doğum sonu 10.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the effect of laid-back breastfeeding (semi-sitting or semi-lying) and upright position (sitting upright) breastfeeding training provided with the lactation simulation model (LSM) in the antenatal period on breast problems and breastfeeding. Material and Methods: A total of 108 primiparous pregnant women were included in this randomized controlled experimental and prospective study including laid-back breastfeeding (LBB) (n=36), upright position breastfeeding (UPB) (n=36) and control group (CG) (n=36).“Personal Information Form”,“Antenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale”, IOWA Infant Feeding Attitude Scale,“LATCH Breastfeeding Diagnostic Assessment Tool”,“Breast Problems Assessment Form”,“Visual Analogue Scale”,“Postpartum Breastfeeding Self-Efficacy Scale”,“Postpartum Breastfeeding Observation Form”,“IMDAT=Scoring System for the Amount of Breast Milk Received by a Baby”and Sixth Month Breastfeeding Characteristics Assessment Form" were utilized for data collection. Data were obtained in the last trimester of pregnancy, 24th hour postpartum, 10th day postpartum, and 6th month postpartum.