Türk-Amerikan ilişkilerinin başlangıcında Osmanlı diplomasisi (1776-1830)
In beginning of Turkish-American relationship Ottoman diplomacy (1776-1830)
- Tez No: 831379
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışma, ağırlıklı olarak 1776 ilâ 1830 yılları arasındaki Osmanlı-ABD ilişkilerini konu edinmektedir. Söz konusu dönemdeki ikili ilişkiler, dönemin ve elde edilebilen mevcut kaynakların yönlendirmiş olduğu zarurî istikâmet doğrultusunda, ekseriyetle diplomatik münasebetler üzerinden tetkik edilmiştir. Çalışmada, Osmanlı arşiv vesikalarından ve muhtelif Osmanlı kronik ve tercümelerinden ziyadesiyle istifade edilmiş, dolayısıyla çalışmanın olay örgüsünü oluşturan anlatıların ekserisi Osmanlı Devleti'nin perspektifinden hareketle bir incelemeye tabii tutulmuştur. Çalışmanın böyle bir eğilim göstermesindeki temel saik, imparatorluğun adı geçen dönemde izlediği politikaların daha önceki araştırmalarda görece ihmal edilmesinden kaynaklanmıştır. Bu durum, Osmanlı-Amerikan ilişkilerinin başlangıcı ile ilgili mevcut çalışmaların yoğun olarak Amerikan arşiv belgelerine dayanarak oluşturulmasıyla da yakından ilişkilidir. Bu nedenle, bu çalışmada Osmanlı arşiv vesikalarına, muhtelif Osmanlı vakayinamelerine ve tercümelerine özel bir önem atfedilmiştir. Böylelikle, Devlet-i Âliyye'nin bu süreçte izlemiş olduğu politik ve diplomatik hamlelerin daha doğru bir şekilde analiz edilebilmesinin ve anlaşılabilmesinin önü açılmıştır. En nihayetinde ise, XIX. yüzyıl boyunca iki ülke arasında devamlı olarak gelişmekte olan ticarî ve diplomatik ilişkilerin yanı sıra, XX. yüzyılda gitgide siyasî bir görünüm kazanacak olan Türk-Amerikan ilişkilerinin kökenlerine bir ışık tutulabilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to study the beginning of Ottoman-US relations mainly the period of 1776 and 1830. The bilateral relations of the two nations for the named period were examined mainly in the context of bilateral diplomatic relations, directed by the available Ottoman resources. It can be said that the policies of the named period followed by the Empire were relatively neglected by the previous researches. In this study it's observed the present studies about the beginning of the Ottoman-American relations extensively used the American archaival resources but neglected the Ottoman ones. Thus, In the study, Ottoman archive documents, various Ottoman chronicles, and translations were used so most of the narratives forming the plot of the study were examined from the perspective of the Ottoman Empire. Therefore, it has been made possible to analyze and understand the policies that the Empire has followed in this certain period. In this study, it is also aimed to shed light to the origins of the two countries commercial and social relations those developed throughout the 19th century.