Shura as a decision making process in Islamic governance: A comparative analysis with deliberative democracy
İslami yönetim anlayışında bir karar alma süreci olarak Şura: Müzakereci demokrasi ile karşılaştırmalı bir analiz
  1. Tez No: 831380
  2. Yazar: SEYFEDDİN NESLİNEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİR AKYEŞİLMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Şura, İslam toplumlarında liderlerin karar vermeden önce topluluktan görüş aldıkları bir danışma sürecidir. Müzakereci demokrasi ise karar alma süreçlerinde kamusal müzakerenin önemini vurgulayan daha yeni bir kavramdır. Bu araştırma, Şura'nın İslam geleneğindeki tarihi ve teolojik kökenlerini ve tarih boyunca İslam yönetiminde oynadığı rolü araştırarak başlıyor. Araştırma daha sonra müzakereci demokrasinin ilkelerini ve uygulamalarını inceleyecek ve bunları Shura'nın ilkeleri ile karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca bu araştırma, Şura ile müzakereci demokrasi arasında benzerlikler olsa da önemli farklılıkların da bulunduğunu ileri sürmektedir. Shura'nın kökleri İslami ilkelere ve değerlere dayanır ve sosyal adaleti ve kamu yararını sağlamanın bir yolu olarak topluluk katılımını ve istişareyi vurgular. Müzakereci demokrasi ise herhangi bir dini ya da kültürel geleneğe bağlı olmayan, karar almada akıl ve kanıtın önemini vurgulayan daha yeni bir kavramdır. En önemlisi, bu araştırma aynı zamanda hem Şura'nın hem de müzakereci demokrasinin kriterlerini incelemekte ve ikisi arasındaki seçimin karar alma sürecinin spesifik bağlamına ve hedeflerine bağlı olabileceğini öne sürmektedir. Dolayısıyla bu araştırma, yönetişimde karar alma süreçleri hakkında süregelen tartışmalara katkıda bulunmakta ve Şura ile müzakereci demokrasi arasındaki benzerlikler ve farklılıklara dair öngörüler sunmaktadır. Bu araştırmada veri toplamak ve çalışmanın sonuçlarını belirlemek için nitel ikincil sistematik literatür taraması kullanılmıştır. Bu metodolojiyi kullanarak araştırmacı, herhangi bir çalışmayı bu araştırmaya dâhil etmek ve araştırmanın gerekliliklerini karşılamayan herhangi bir araştırmayı hariç tutmak için dâhil etme ve hariç tutma kriterlerini kullanmıştır. Veri analizi için araştırmacı, çalışmanın sonuçlarının belirlenmesine yardımcı olan tematik analiz yaklaşımını uygulamıştır. En önemlisi, bu araştırma, etik açıdan onaylanmış herhangi bir çalışma için gerekli olan tüm önemli etik hususları takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
Shura is a consultative process in Islamic societies where leaders seek input from the community before making decisions. Deliberative democracy is a recent concept emphasizing the importance of public deliberation in decision-making processes. This research begins by exploring Shura's historical and theological roots in Islamic tradition and its role in Islamic governance throughout history. The research then examines the principles and practices of deliberative democracy and compares them with those of Shura. Furthermore, this research argues that while there are similarities between Shura and deliberative democracy, they also have important differences. Shura is rooted in Islamic principles and values emphasizing community participation and consultation to achieve social justice and the common good. Deliberative democracy, conversely, is a more recent concept not tied to any particular religious or cultural tradition, emphasizing the importance of reason and evidence in decision-making. Most importantly, this research also examines the criteria of both Shura and deliberative democracy and suggests that the choice between the two may depend on the specific context and goals of the decision-making process. Thus, this research contributes to the ongoing debate about decision-making processes in governance and offers insights into the similarities and differences between Shura and deliberative democracy. This research used a qualitative secondary systematic literature review to collect data and to determine study results. Using this methodology, the researcher used inclusion and exclusion criteria to include any study in this research and exclude any research that does not meet the research requirements. The researcher applied a thematic analysis approach to the data analysis that determined the study's result. Most importantly, this research followed all critical ethical considerations necessary for any ethically approved study.