Osmanlı-Amerikan siyasi ilişkileri (1776-1917)
Ottoman-American political relations (1776-1917)
  1. Tez No: 98590
  2. Yazar: ÇAĞRI ERHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHAEDDİN YEDİYILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 453
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Osmanlı Devleti ile ABD arasındaki siyasî ilişkiler, başlangıcından sonuna değin incelenmiştir. Osmanlı-Amerikan ilişkileri gayriresmî olarak XVIII. yüzyılın son yirmi yılında başlamış, İSO'da imzalanan ticaret antlaşmasından sonra iki devlet arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasıyla resmî bir nitelik kazanmış, XIX. yüzyıl boyunca çeşitlenerek gelişmiş ve 1917'de sona ermiştir. Tezin Giriş bölümünde, böyle bir çalışma yapılmasının sebepleri, ulaşılmak istenen amaçlar, tezin araştırma safhasına ilişkin bilgiler, konuların sunumunda izlenen yöntem ve tez boyunca sınanacak varsayımlar ortaya konulmuştur. Giriş'te ayrıca, ilişkilerin başladığı XVIII. yüzyılın sonunda her iki devletin içinde bulunduğu genel siyasî ve ekonomik durumla ilgili bilgiler sunularak, Osmanlı Devleti ile ABD arasındaki benzerlikler ve farklılıklar vurgulanmıştır.“Osmanlı ile Amerikalı'nm Tanışması”başlığım taşıyan Birinci Bölüm'de, önce ABD ile Osmanlı Devleti'nin Kuzey Afrika topraklan arasında yürütülen ilişkiler ile Amerikalı tacirlerin ve misyonerlerin Levant bölgesine gelişleri ve bu bölgede gerçekleştirdikleri faaliyetlere değinilmiştir. Ardından da, 1830'da iki devlet arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasına kadar geçen süreç detaylarıyla anlatılmıştır.“Artan ve Çeşitlenen Osmanlı-Amerikan İlişkileri”başlığım taşıyan İkinci Bölüm, ilişkilerin her yönüyle genişlediği 1830-1867 dönemindeki gelişmeleri kapsamaktadır. Bu bölümde diplomatik ve ticarî ilişkilerin kapsam ve boyutlarına değinildikten sonra, iki devlet arasında ortaya çıkan ve siyasî ilişkileri etkileyen sorunlar incelenmiştir.Ill Üçüncü Bölüm,“Doğu Sorunu ve ABD”başlığını taşımaktadır. ABD'nin İç Savaş'tan sonra yayılmacılığa başlaması ve bu çerçevede Osmanlı Devleti'ne yaklaşımında meydana gelen değişikliklerin irdelendiği bu bölümde önce, Osmanlı topraklarında patlak veren ulusal ayaklanmalar ve Filistin'e Yahudi göçü sırasında ABD'nin takındığı tavır ve bunun siyasî ilişkilere yansımaları konularına değinilmiştir. Ardından da Osmanlı Devleti'nin, XIX. yüzyılın sonlarında ABD ile dostluk kurma arayışları hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü Bölüm'de son olarak, II. Meşrutiyetin ilanından sonra Osmanlı-Amerikan ilişkilerinin ulaştığı düzey ve diplomatik ilişkilerin ermesi sürecine yer verilmiştir. Sonuç bölümünde, Giriş'te yer verilen varsayımların, Tez boyunca smanmasıyla ulaşılan dokuz sonuç sıralanmıştır. Tezin sonunda, 1830 ve 1862 Osmanlı-Amerikan antlaşmalarının metinleri, iki ülke arasındaki ticaret hacmini ortaya koyan rakamsal veriler ve istanbul'da ve Washington'da görev yapmış, Amerikalı ve Osmanlı diplomatların isim listeleri ek olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This Dissertation examines the political relations between the Ottoman Empire and the United Sates, from the last decades of the eighteenth centuiy to 1917. The Ottoman-American relations were unofficially inaugurated in 1780's and moved to the official grounds in 1830 after signing of a commercial treaty which also established diplomatic ties between the two states. Bilateral relations, by its political, economic and cultural means, diversified and expanded during the nineteenth and the first decade of the twentieth centuries. In 1917, following the United States' entrance to the First World War, diplomatic and political relations were terminated. The Dissertation consists of an introduction, three chapters, a conclusion and appendices. In the Introduction, main causes and motives of the author to write such a dissertation, some knowledge about the preparatory phase of the study, adopted methodology and the basic hypotheses that are discussed in the dissertation, are introduced. The First Chapter deals with the earlier Ottoman-American encounter in the Norm African regencies of the Ottoman Empire and American merchants' and missionaries' exploration of the Levant, together with their activities in the region. In addition, the process of the establishment of the Ottoman-American diplomatic relations are detailed.The Second Chapter looks at the developments in the period of 1830-1867, during which the relations were enriched and improved in every directions. After an extensive analysis of the contexts and dimensions of the diplomatic and commercial relations, the problems that effected the political relations are examined. The Third Chapter, which covers the relations between 1867 and 1917, is the most comprehensive part of the Dissertation. It deals with the repercussions in the Ottoman Empire of the expansionist policies of the United States' after the Civil War. Mainly, the United States' interest and connections with the national insurrections within the Ottoman Empire and Jewish immigration to Palestine are investigated. The efforts of the Ottoman Sultans to strengthen friendship with the United States and the last stage of the relations are also examined in this Chapter. In the Conclusion, nine results which were reached by questioning the hypotheses set in the Introduction are presented. At the end of the Dissertation, texts of the 1830 and 1862 Ottoman-American treaties, quantitative data about the bilateral trade balance and lists of Ottoman and American charge" d'affaires, ministers, envoys and ambassadors who were appointed to Istanbul and Washington respectively, are attached.