Çocuklarda intramuskuler enjeksiyon sırasında uygulanan dikkati başka yöne çekme yöntemlerinin ağrı ve anksiyeteye etkisi
The effect of distraction methods on pain and anxiety during intramuscular injection in children
  1. Tez No: 831386
  2. Yazar: SENEM MERVE KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışması çocuklarda, intramuskuler enjeksiyon sırasında uygulanabilecek dikkati başka yöne çekme yöntemlerinin ağrı ile anksiyeteye etkisini değerlendirmek amacıyla, randomize kontrollü deneysel şekilde yapılmıştır. Veriler, Ekim-Aralık 2021 tarihlerinde Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil enjeksiyon biriminde toplanmıştır. Çalışmaya dahil edilen 6-12 yaş grubu 180 çocuk basit randomizasyon yöntemi ile dört gruba ayrılmıştır. Araştırmada, çalışma grubuna, dikkati başka yöne çekme yöntemleri olarak video oyunu (n=45), kaleydoskop (n=45) ve sanal gerçeklik gözlüğü (n=45) kullanılmıştır. Kontrol grubuna (n=45) herhangi bir uygulama yapılmadan intramuskuler enjeksiyon (IM) işlemi yapılmıştır. Araştırmada ağrı düzeyini ölçmek için Wong-Baker Yüzler Ağrı Ölçeği (WBFPRS) ve anksiyete düzeyini ölçmek için Çocuk Korku Ölçeği (ÇFS) kullanılmıştır. Araştırma verileri çocuklarla yüz yüze görüşülerek araştırmacı tarafından toplanmıştır. Çalışma ve kontrol grubundaki çocukların tanımlayıcı özelliklerinin benzer olduğu bulunmuştur (p>0,05). Video oyunu oynatma, kaleydoskop, sanal gerçeklik gözlüğü kullanımının 6-12 yaş çocuklarda intramuskuler enjeksiyona bağlı ağrı ve anksiyeteyi azaltmada etkili olduğu saptanmıştır. Çocuk acil servislerinin enjeksiyon birimlerinde 6-12 yaş grubu çocuklarda intramuskuler enjeksiyona bağlı ağrı ve anksiyeteyi azaltmada dikkati başka yöne çekme yöntemlerinden video oyunu, kaleydoskop, sanal gerçeklik gözlüğü kullanımı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted as a randomized controlled experimental study to analyze the effects of different methods of diverting attention during intramuscular injection on pain and anxiety in children. Data were collected in the Pediatric Emergency Injection Unit of Mersin City Training and Research Hospital between October and December 2021. The 180 children aged 6-12 years included in the study were divided into four groups by simple randomization method. In the study, the experimental group received video game play (n=45), kaleidoscope (n=45) and virtual reality goggles (n=45) as distraction methods. The control group (n=45) received intramuscular injection (IM) without any application. In the study, the Wong-Baker Faces Pain Scale (WBFPRS) was used to measure pain level and the Child Fear Scale (CFS) was used to measure anxiety level. The research data were collected by the researcher through face-to-face interviews with the children. Descriptive characteristics of the children in the experimental and control groups were found to be similar (p>0.05). It was found that the use of video game, kaleidoscope and virtual reality goggles were effective in reducing pain and anxiety related to intramuscular injection in children aged 6-12 years. The use of video game play, kaleidoscope, virtual reality goggles were found to be effective in reducing pain and anxiety related to intramuscular injection in children aged 6-12 years in the injection units of pediatric emergency departments.