SDÜ Acil Servise travma şikayeti ile başvuran ve transfüzyon uygulanan hastalarda başvuru anında kan gazında bakılan iyonize kalsiyum düzeyi ile transfüzyon miktarı ve mortalite arasındaki ilişki
The relationship between ionized calcium level in blood gas at the time of admission, transfusion amount and mortality in patients admitted to SDU emergency department with trauma complaint and transfused
- Tez No: 831389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN GÖKBEN BECEREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç :Travma, tüm dünyada her yaş grubundan insanları etkileyen, önemli oranda iş gücü kaybına neden olan bir halk sağlığı sorunudur. Bu denli önemli bir konuda ölüm oranlarının en aza indirilmesi için birçok tanı ve tedavi stratejisi geliştirilmiştir. Bizde bu çalışmamızda acil servise travma şikâyeti ile başvuran ve transfüzyon uygulanan hastalarda başvuru anında kan gazında bakılan iyonize kalsiyum düzeyi ile transfüzyon miktarı ve mortalite arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamız Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Acil Servis Kliniği'nde 31.10.2022 – 31.06.2023 tarihleri arasında prospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmamıza acil servisimize travma şikâyeti ile başvuran ve transfüzyon uygulanan 18 yaş ve üzeri hastalar dahil edilmiştir. Bulgular: Çalışmamız 56 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmamıza katılan hastaların %83,9'u (n=47) erkek, %16,1'i (n=9) kadın idi. Hastalarımızın yaş ortalaması ise 46,25±20,12 idi. Travma mekanizmaları incelendiğinde %60,7 (n=34) ile trafik kazaları ilk sırada yer alırken bunu %21,4 (n=12) ile düşmeler takip etti. Hastalarımızın sonlanımına bakıldığında %53,6'sının (n=30) taburcu olduğu %46,4'ünün (n=26) ise öldüğü tespit edildi. Ölen hastalarımızın 9'u acil serviste kaybedilirken 17 hasta yoğun bakım ünitesinde kaybedilmiştir. Hastalarımızın başvuru anında bakılan iyonize kalsiyum düzeyi ortalama 0,839±0,155 idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Trauma is public healt issue affecting individuals of all age groups worldwide, leading to significant workforce loss. Numerous diagnostic and therapeutic strategies have been developed to minimize mortality rates in such a crucial matter. In this study, our aim was to investigate the relationship between ionized calcium levels in blood gases at the time of admission, transfusion volüme and mortality in trauma patients who received transfusions in the emergency department. Materials and Methods: Our study was conducted prospectively between October 31, 2022 and June 31, 2023, at the Emergency Department Clinic of Süleyman Demirel University Research and Application Hospital. Patients aged 18 and above who presented to our emergency department with trauma complaints and received transfusions were included in our study. Findings: Our study was conductes with 56 patients. Of the participants, 83,9% (n=47) were male, while 16,9% (n=9) were female. The avarage age of our patients was 46,25±20,12 years. When examining the trauma mechanisms, traffic accidents were the most common at 60,7% (n=34), followed by falls at 21,4% (n=12). In terms of patients outcomes, 53,6% (n=30) were discharged, while 46,4% (n=26) unfortunately passes away. Of the deceased, 9 patients died in the Emergency department and 17 were lost in the intensive care unit.The mean ionized calcium level at the time of admission for our patients was 0,839±0,155.