Karaciğer benign ve malign kitlelerinde adc ve rölatif adc değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of adc and relative adc values in benign and malign liver masses
  1. Tez No: 831390
  2. Yazar: NEŞE UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN HASANEFENDİOĞLU BAYRAK, DOÇ. DR. ELİF EVRİM EKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, görünür difüzyon katsayısı (ADC) ve rölatif ADC (rADC) değerlerinin benign ve malign karaciğer kitlelerinin ayrımında kullanılabilirliğini karşılaştırmak ve rADC değerlerinin tanısal potansiyelini retrospektif olarak değerlendirmektir. Çalışmada histopatolojik değerlendirme ile veya takip görüntülemelerinde stabil boyuta göre tanı konulan toplam 92 fokal karaciğer lezyonu (44 benign, 48 malign lezyon) değerlendirildi. Ortalama ADC değerleri ADC haritaları üzerinde ölçüldü ve rADC değerleri referans organ olarak renal korteks dikkate alınarak ölçüldü. Benign ve malign lezyonlar arasında ortalama ADC değerleri ve rADC değerleri karşılaştırıldı. ADC ve rADC cut-off değerlerini belirlemek için ROC analizi yapıldı. Tanısal değerler ve güven aralıkları (CI) elde edildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the utility of apparent diffusion coefficient (ADC) and relative ADC (rADC) values in discriminating the benign and malignant liver masses and to retrospectively evaluate the diagnostic potential of the rADC values. A total of 92 focal liver lesions (44 benign, 48 malign lesions) diagnosed via histopathological assessment or based on the stable size in follow-up imaging were evaluated in the study. Mean ADC values were measured on ADC maps, and rADC values were measured by considering the renal cortex as a reference organ. Mean ADC values and rADC values were compared between benign and malignant lesions.The ROC analysis was performed to determine the ADC and rADC cut-off values. Diagnostic values and confidence intervals (CI) were obtained.