Yeni tanı HIV ile enfekte kişilerin tanıdan itibaren bir yıllık süre içinde metabolik sendrom açısından değerlendirilmesi
Evaluation of newly diagnosed HIV-infected people for metabolic syndrome within one year from diagnosis
  1. Tez No: 831388
  2. Yazar: İREM GENÇ YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSREV DİKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Küresel olarak önemli bir boyuta ulaşan HIV/AIDS (Human İmmunodeficiency Virus/Acquired Immune Deficiency Syndrome) epidemisinde, ülkemizde de vaka sayıları artmaktadır. Güncel antiretroviral tedavi (ART) ile mortalite ve morbidite azalmıştır. HIV ile enfekte kişilerde yaşam süresi artmış; buna bağlı olarak sistemik ve metabolik komplikasyonlar daha sık görülmeye başlamıştır. Çalışmamızda yeni HIV tanısı alan hastaların tanı anında ve takiplerindeki bir yıllık süre içinde metabolik sendrom açısından değerlendirilmesi ve risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 01 Ocak 2022- 31 Mart 2022 tarihleri arasında prospektif ve gözlemsel olarak gerçekleştirildi. Polikliniğimizde takip edilen yeni HIV tanısı almış, 18 yaş ve üzeri çalışmaya katılmaya gönüllü hastalar dahil edildi. Hastaların tanı anında, takiplerindeki 6. ve 12. ayda demografik verileri, fizik muayene bulguları ile birlikte, laboratuar verileri, antropometrik ölçümleri, başlanan ART rejimi ve tedavi uyumları takip formlarına kaydedildi. Kategorik değişkenlerin analizinde Pearson's Ki-kare testi, gruplar arası karşılaştırılmalar için Welch'in ANOVA testi, ikili karşılaştırmalar için Games-Howell yöntemi, değişkenlerin zamana bağlı etkileri doğrusal karışık etki modeli ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The HIV/AIDS (Human Immunodeficiency Virus/Acquired Immune Deficiency Syndrome) epidemic, which has reached a global significance, is also increasing in our country. Current antiretroviral treatment (ART) has reduced mortality and morbidity. Life expectancy in individuals infected with HIV has increased, leading to a higher incidence of systemic and metabolic complications. Our study aims to evaluate newly diagnosed HIV patients for metabolic syndrome at the time of diagnosis and during the one-year follow-up period and to determine risk factors. Materials and Methods: The study was conducted prospectively and observationally at Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital, Istanbul University of Health Sciences (SBÜ), between January 1, 2022, and March 31, 2022. Newly diagnosed HIV patients aged 18 and over who were voluntarily willing to participate in the study and were being followed up in our outpatient clinic were included. At the time of diagnosis and during their 6th and 12th-month follow-ups, patients' demographic data, physical examination findings, laboratory data, anthropometric measurements, initiated ART regimens, and treatment adherence were recorded on follow-up forms. Pearson's chi-square test was used for the analysis of categorical variables, Welch's ANOVA test for group comparisons, Games-Howell method for pairwise comparisons, and the linear mixed-effects model was used to examine the time-dependent effects of variables.