Implementation of an actuator disc model using blade element theory for propellers into SU2 software
SU2 yazılımında pervaneler için pala eleman teorisi kullanılarak bir aktüatör disk modelinin uygulanması
  1. Tez No: 831433
  2. Yazar: KAAN YENİPAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK FUNDA KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı, SU2 (Stanford Üniversitesi Yapılandırılmamış Ağ) pala elemanı teorisi (BET) yaklaşımını kullanarak alternatif bir aktüatör disk modeli geliştirmektir. Temel hedef, hesaplama maliyetlerini azaltmak, zaman tasarrufu sağlamak ve doğru sonuçlar elde etmektir. Entegre model, pervaneler gibi döner bileşenleri optimize etmek ve iz bölgeleri gibi yapıları doğru bir şekilde tahmin etmek için uygulamalara sahiptir. Bu, uçaklardaki hava akışı etkilerini anlamak için önemlidir. SU2 ile döner kanatları simüle etmek için mevcut olan yöntemler arasında daimi durumlu döner çerçeve, zamana bağlı kayar ağ ve mevcut aktüatör disk modeli bulunmaktadır. Bu çalışmada önerilen yeni aktüatör disk modeli, sonsuz sayıda pal içeren bir disk alanı varsayımıyla daimi durumlu/zamana bağlı olmayan bir modeldir, bu da helikopterlerin ileri uçuşu veya hücum açısındaki uçaklar gibi zamanla değişen akış koşullarına uygulanabilir olmasını sağlar. Bu modelde, dönen parçalar sayısal alan içinde fiziksel olarak temsil edilmez; bunun yerine bir disk ile değiştirilir ve etkileri momentum kaynakları kullanılarak uygulanır. Yeni model, deneysel verilerle ve döner çerçeve yaklaşımı olan başka bir akış çözücüsü ile karşılaştırılarak doğrulandı. Bu karşılaştırmalar, yeni modelin doğru bir şekilde performans gösterdiğini ve döner referans çerçevesi ile pahalı tam rotor çözümlerine kıyasla yeterli doğrulukla hızlı bir alternatif yaklaşım olabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to develop an actuator disc model in the SU2 (Stanford University Unstructured) CFD Solver using the blade element theory (BET) approach. The primary objective is to reduce computational costs and save time with accurate results. The integrated model has applications in optimizing rotating components such as propellers as well as accurately predicting wake structures, which is important for understanding slipstream effects in aircraft and wake interactions. The available methodologies in SU2 for simulating rotating blades include the steady-state rotating frame, unsteady sliding mesh, and the existing actuator disc model. The new actuator disc model proposed in this study is a steady-state model that assumes an infinite number of blades within the disc domain, making it applicable to varying flow conditions, such as the forward flight of helicopters or aircraft experiencing an angle of attack. In this model, the rotating parts are not physically represented in the numerical domain; instead, they are replaced by a disc, and their effects are implemented using momentum sources. The new model was validated by comparing it with experimental data and another CFD solver that is the rotating frame approach. These comparisons demonstrated that the new model is performs accurately and can be a fast alternative approach with enough accuracy compared to the expensive full rotor solutions with the rotating frame.