Persiste timpanik foramenin prevalansı, yeri ve büyüklüğünün konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of prevalence, location and size of the persiste tympanic foramen by cone- beam computerized tomography
  1. Tez No: 831435
  2. Yazar: DİLARA HAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM TORAMAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Temporomandibular eklem (TME) ve dış kulak kanalını (DKK) ayıran katmanlı bir kemik tabakası vardır. Bu lameller kemik dokusuna 'Timpanik foramen' adı verilir. Bu foramen doğumda açıktır ve 5 yaşa kadar kapandığı bildirilmiştir. DKK'nin antero-inferiorunda ve TME'nin postero-medialinde yer alan bu foramenin kapanmadan kalması anatomik bir varyasyondur. Bu varyasyona 'Persiste Timpanik Foramen' (PTF) adı verilir. PTF, bireyleri TME patolojisine yatkın hale getirebilir veya çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. 2 boyutlu radyografilerde TME bölgesi varyasyonları, süperpozisyonlar nedeniyle yeterince görüntülenemeyebilir. Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT), PTF gibi anatomik varyasyonların görüntülenmesine olanak sağlar. Bu tez çalışmasının amacı PTF prevalansı, yeri ve büyüklüğünün KIBT görüntüleri ile retrospektif değerlendirilmesidir. 254 hastaya ait sağ ve sol 508 TME bölgesi KIBT kesitleri retrospektif olarak incelendi. Hastaların 169'u kadın ve 85'i erkekti. Hasta yaşları 18 ile 75 arasında değişiyordu. 26 unilateral ve 14 bilateral olmak üzere 40 hastada PTF varlığı tespit edildi. PTF varlığı görülen hastaların birinde TME herniasyonu izlendi.
Özet (Çeviri)
There is a layered bone tissue that separates the temporomandibular joint (TMJ) and the external ear canal (EAC). This lamellar bone tissue is called the 'tympanic foramen'. This foramen is open at birth and has been reported to close up to 5 years of age. It is an anatomical variation that this foramen, located antero-inferior to the EAC and postero-medial to the TMJ, remains unclosed. This variation is called the 'Persist Tympanic Foramen' (PTF). PTF may predispose individuals to TMJ pathology or cause various complications. In 2D radiographs, TMJ region variations may not be adequately visualized due to superpositions. Cone-beam computed tomography (CBCT) allows visualization of anatomical variations such as PTF. The aim of this thesis study is to retrospectively evaluate the prevalence, location and size of PTF with CBCT images. CBCT sections of right and left 508 TMJ regions of 254 patients were analyzed retrospectively. Of the patients, 169 were female and 85 were male. Patient ages ranged from 18 to 75. Presence of PTF was detected in 40 patients, 26 unilateral and 14 bilateral. TMJ herniation was observed in one of the patients with PTF.