Tip 2 diyabetes mellitus hastalarında sağlık okuryazarlığı ve tedavi uyumu ilişkisi
The Relationship Between Health Literacy and Treatment Compliance in Type 2 Diabetes Mellitus Patients
  1. Tez No: 831437
  2. Yazar: YASEMİN ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY KOÇAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Tip 2 Diyabetes mellitus (DM) Türkiye'de ve dünya genelinde oldukça yaygın kronik bir hastalıktır. Eğitim ve danışmanlık yoluyla hastaların farkındalıklarının ve tedaviye uyumlarının arttırılması tip 2 DM hastalığının başarılı bir şekilde yönetilebilmesinde kritik öneme sahiptir. Son yıllarda kronik hastalıklarda tedavi başarısı ile tedavi uyumu arasındaki ilişki üzerinde sıkça durulmaktadır. Bu çalışmada, tedavi başarısı ile ilgili olarak güncel kavramlardan biri olan sağlık okuryazarlığı seviyesi ile tip 2 DM hastalarının tedaviye uyumları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif, tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte olan bu çalışma, Mart 2023- Mayıs 2023 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji Polikliniğine başvuran Tip 2 DM tanısı olan katılımcılarla yürütüldü. Verilerin elde edilmesinde araştırmacılar tarafından oluşturulan Sosyodemografik ve Klinik Veri Değerlendirme Formu, ayrıca Tip 2 Diabetes Tedavisine Hasta Uyum Ölçeği (DMTHUÖ) ve Yetişkin Sağlık Okuryazarlığı Ölçekleri (YSOÖ) kullanıldı. Çalışma verileri SPSS 24,0 istatistik programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Type 2 Diabetes mellitus (DM) is a very common chronic disease in Turkey and around the world. Increasing patients' awareness and adherence to treatment through education and counseling is critical to the successful management of type 2 DM. In recent years, the relationship between treatment success and treatment compliance in chronic diseases has been frequently emphasized. In this study, the relationship between the level of health literacy, which is one of the current concepts regarding treatment success, and treatment compliance of type 2 DM patients was investigated. Materials and Methods: This prospective, descriptive and cross-sectional study was conducted with participants with Type 2 DM diagnosis who applied to the Harran University Hospital Endocrinology Policlinic between March 2023 and May 2023. Sociodemographic and Clinical Data Evaluation Form created by the researchers, as well as the Patient Compliance Scale for Type 2 Diabetes Mellitus Treatment (PCSFDM) and Adult Health Literacy Scale (AHLS) were used to obtain the data. Study data were analyzed with the SPSS 24.0 statistical program.