Kentsel dönüşüm alanlarında çevresel asbest riskinin değerlendirilmesi
Assessment of environmental asbestos risk in urban transformation areas
- Tez No: 831472
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ülkemizde kentsel dönüşüm faaliyetleri 15 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe giren“Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun”ile birlikte başlamıştır. Asbest kullanımının yaygın olduğu dönemlerde yapılan binaların yıkım faaliyetleri hem yıkımda çalışanlar için hem de yıkım sırasında asbest içeren tozların çevreye yayılmasından dolayı çevresel açıdan da risk oluşturmakta ve insan sağlığını tehdit etmektedir. Bu çalışma kapsamında, İstanbul'da kentsel dönüşüm faaliyetlerinin yürütüldüğü ilçelerde yıkılan binaların çevresinden alınan toprak ve yüzey tozu örneklerinde SEM-EDX analizi ile asbest konsantrasyonu ve asbest türü belirlenmiş, örneklerin yaklaşık %36'sında krizotil ve aktinolit asbest türleri tespit edilmiştir. İstanbul İl'inde 36 ilçede yine kentsel dönüşüm kapsamında bina yıkımı öncesi veya sonrasında bina içi ve bina çevresinden alınan 25636 adet katı numunenin asbest analiz sonuçları değerlendirilmiştir. Yapılarda tespit edilen asbest türlerinin krizotil, krosidolit, aktinolit, amosit, ve tremolit olduğu, asbestin yoğunlukla zemin karosu, izolasyon, conta, elektrik ekipmanları, seramik, macun, alçı ve çatı izolasyon malzemelerinde bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Urban transformation activities in our country started with the“Law on Transformation of Areas Under Disaster Risk”that came into effect on December 15, 2012. Demolition activities of buildings during periods when asbestos use is common pose an environmental risk, threatening human health, both for those working in the demolition and due to the spread of asbestos-containing dust to the environment during the demolition. Within the scope of this study, asbestos concentration and type of asbestos were determined by SEM-EDX analysis in samples of soil and surface dust taken from the vicinity of demolished buildings in districts where urban transformation activities are carried out in Istanbul. Chrysotile and actinolite asbestos types were detected in dust samples. Asbestos analysis results of 25636 solid samples taken from inside and around the building, taken before or after the demolition of the building within the scope of urban transformation in 36 districts of Istanbul, were evaluated. It has been observed that the types of asbestos detected in the buildings are chrysotile, crocidolite, actinolite, amosite, and tremolite, and asbestos is mostly found in floor tiles, insulation, gaskets, electrical equipment, ceramics, putty, plaster and roof insulation materials.