Ortaokul çağındaki öğrencilerin obezite farkındalıklarının profesyonel spor yapma durumları ve ders başarıları açısından incelenmesi
Examination of obesity awareness of secondary school-age students in terms of playing professional sports and course success
  1. Tez No: 831473
  2. Yazar: MEHMET KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN SET
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Spor, Family Medicine, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Kronik bir hastalık olan obezite tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunudur ülkemizde sıklığı hızla artmaktadır. Bu artışın önüne geçilmesi için gerekli önlemlerin alınmasına çocukluk ve adolesan dönemde başlanması önemlidir. Bu çalışma ortaokul çağındaki öğrencilerin obezite farkındalıklarını belirlemek ve bu farkındalığın spor yapma veya ders başarısı ile olan ilişkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve yöntem: Çalışma Trabzon il merkezi 20.04.2023 ile 20.05.2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Ortahisar ilçesindeki Atatürk Ortaokulu, Mimar Sinan Ortaokulu ve Pelitli 75. Yıl Cumhuriyet Ortaokulunda eğitim görmekte olan ortaokul çağındaki 224 lisanslı spor yapan öğrenci ve aynı sınıfta eğitim görmekte olan 411 kontrol grubu üzerinde toplam 635 öğrenci ile yapıldı. Katılımcılara sosyodemografik özelliklerini, spor geçmişini ve okul başarılarını inceleyen bilgi formu, çocuklar için obezite farkındalık ölçeği doldurtuldu. Verilerin analizinde IBM SPSS 26.0 programı kullanıldı. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 12,4±0,0 yıldı. Beden Kitle İndekslerinin (BKİ) 20,7±0,1 kg/m² idi. Sunulan çalışmada sporcuların kontrol grubuna göre yaşları ve boyları arasında anlamlı fark yoktur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity, which is a chronic disease, is an important public health problem all over the world, and its prevalence is increasing rapidly in our country. It is important to start taking the necessary precautions in childhood and adolescence to prevent this increase. This study was carried out to determine the obesity awareness of secondary school students and to examine the relationship of this awareness with doing sports or academic success. Method: The study was carried out in Trabzon city center between 20.04.2023 and 20.05.2023. It was held with 635 secondary school students studying at Atatürk Secondary School, Mimar Sinan Secondary School and Pelitli 75. Yıl Cumhuriyet Secondary School in Ortahisar district. 224 of these students are licensed sports students and the control group is 411 students studying in the same class. The participants were asked to fill out an information form including sociodemographic characteristics, sports history and school achievements, and obesity awareness scale for children. IBM SPSS 26.0 program was used in the analysis of the data. Results: The mean age of the participants was 12.48±0.0 years. Body Mass Index (BMI) was 20.73±0.1 kg/m². In the present study, there was no significant difference between the ages and heights of the athletes compared to the control group (p>0.05). While the mean age of the athletes was 12.31±0.0 and the mean height was 150.58±0.4, the mean age of the athletes was 12.57±0.0 and the mean height was 153.10±0.6 in the control group.