Study of some bio chemical and oxidative strass parameters in serum of Iraqi leukemic patients
Iraklı lösemi hastaların serumundaki bazı biyokimyasal ve oksidatif stras parametrelerinin incelenmesi
- Tez No: 831481
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Oksidatif stres, serbest radikaller ve reaktif oksijen türleri antioksidan sistemleri aĢtığında, çeĢitli transkripsiyon faktörlerini aktive ettiğinde ve bunların transkripsiyon yollarını etkilediğinde ortaya çıkar. Oksidatif stres löseminin görülme sıklığını, ilerlemesini ve tedavisini etkiler. Bu araĢtırma lösemiye bağlı oksidatif, fizyolojik ve biyokimyasal faktörleri inceledi. AraĢtırmaya 150'si lösemi hastası olmak üzere 200 Iraklı katıldı. 6-68 yaĢ arası 50 sağlıklı birey kontrol grubunu oluĢturdu. Tıbbi hastadan Al-Yarmuk Eğitim Hastanesi'nden altı mililitre kan alındı. Hem hasta hem de sağlıklı gruplardaki oksidatif parametrelerde MDA'nın hasta grubunda anlamlı (278,6) Pg/ml arttığı, TAC'ın anlamlı farklılık göstermediği ve FRAP'ın lösemi hastalarında anlamlı derecede azaldığı (18,49) Pg/ml eĢ zamanlı glukoz düzeyleri, Albümin ve protein karbonil tüm lösemi hastalarında arttı, ancak kreatin kontrol grubuyla (27.06) karĢılaĢtırıldığında (18.36) Pg/ml azaldı. Lipid profili testi, lösemi hastalarının kontrollere (170.8, 20.68 ve 104.9) kıyasla daha yüksek kolesterol, trigliserit ve VLDL'ye (239.7, 40.53 ve 189.2) sahip olduğunu, ancak HDL veya LDL'de anlamlı bir fark olmadığını gösterdi
Özet (Çeviri)
Oxidative stress occurs when free radicals and reactive oxygen species exceed antioxidant systems, activating several transcription factors and affecting their transcriptional pathways. Oxidative stress affects leukemia incidence, progression, and therapy. This research examined leukemia-related oxidative, physiological, and biochemical factors. The study included 200 Iraqis, including 150 leukemia patients. 50 healthy individuals aged 6–68 were the control group. Medical patient got six milliliters of blood collected from Al-Yarmuk Teaching Hospital. Oxidative parameters in both patient and healthy groups showed that MDA increased significantly in the patient group (278.6) Pg/ml compared to control, TAC did not differ significantly, and FRAP decreased significantly in leukemia patients (18.49) Pg/ml simultaneously glucose levels, albumin and protein carbonyl increased in all leukemia patients, although creatin decreased (18.36) Pg/ml compared to the control group (27.06). Lipid profile test showed that leukemia patients had higher cholesterol, triglycerides, and VLDL (239.7, 40.53, and 189.2) than controls (170.8, 20.68, and 104.9) but no significant differences in HDL or LDL