Eskişehir ili liken ve likenikol mantar biyoçeşitliliğine katkılar
Contributions to lichen and lichenicol fungi biodiversity in Eskişehir province
- Tez No: 831482
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu çalışmada Eskişehir ilinin liken ve likenikol mantar biyoçeşitliliğine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Daha önceki yıllarda çeşitli lokalitelerden toplanarak Eskişehir Teknik Üniversitesi Herbaryumunda muhafaza edilen liken ve likenikol mantar örneklerinin tayini ve teşhisi yapılmıştır. Yapılan teşhisler sonucunda 257 liken ve likenikol mantar taksonu tespit edilmiş ve bunlardan 40 takson Eskişehir ili için ilk kez kaydedilmiştir. Tespit edilen taksonların listesi Eskişehir ilinde daha önce yapılan çalışmalar ile karşılaştırılmıştır. Tüm taksonların kısa deskripsiyonları, çalışma alanındaki yayılışları ve kısa ekolojik özellikleri verilmiştir. Eldeki verilere göre; Arthonia nideri, Athelia arachnoidea, Polycoccum cladoniae, Pyrenodesmia micromontana, Ramalina intermedia, Sarcogyne cretacea, Staurothele drummondii, Verrucula inconnexaria ve Verrucula lactearia Türkiye için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to contribute to the lichen and lichenicolous fungi biodiversity of Eskisehir province. In previous years, the determination and diagnosis of lichen and lichenicolous fungi samples preserved in Eskisehir Technical University Herbarium by collecting from various localities were made. As a result of the diagnoses, 257 lichen and lichenicolous fungi taxa were identified and 40 taxa of these were recorded for the first time for Eskisehir province. A list of the identified taxa were compared with previous studies in Eskisehir. The descriptions of all taxa in brief, their distributions in the field of study and their ecological features in brief were given. According to available data, Arthonia nideri, Athelia arachnoidea, Polycoccum cladoniae, Pyrenodesmia micromontana, Ramalina intermedia, Sarcogyne cretacea, Staurothele drummondii, Verrucula inconnexaria and Verrucula lactearia are new records for Türkiye.