Synthesis of novel carbazole derivatives by Diels-Alder reaction of indole-based dienes with various dienophiles
Diels-Alder reaksiyonu kulanılarak indole temelli dıenlerin çeşitli dienofiller ile yeni karbazol türevlerinin sentezi
  1. Tez No: 831521
  2. Yazar: DİLAN BATUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Diels-Alder reaksiyonu, karmaşık moleküler yapıları üretmek için organik sentezde güçlü bir araçtır. Bu tez, çeşitli dienofillerle indol temelli dienlerin Diels-Alder reaksiyonunu kullanarak fonksiyonelleştirilmiş karbazol türevlerinin sentezini amaçlamaktadır. Karbazolların kimyası, çeşitli biyolojik aktiviteye sahip olmalarından dolayı tıbbi kimya ve doğal ürün sentezi alanında ilgi çekmiştir. Ayrıca, karbazollar yüksek bant aralığı ve yük taşıma özellikleri nedeniyle optoelektronik cihazlarda kullanılmaktadır. Yeni karbazol yapılarının sentezi için indol yapısının 5- ve 7-pozisyonlarında brom, azot üzerinde hidrojen (N-H) ve metil (N-Me) grupları içeren dört farklı indol sübstite dien bileşikleri ve N-metil-, N-fenil- ve N-benzilmaleimit dienofilleri ile Diels-Alder tepkimesine tabi tutulmuşlardır. Karbazol yapılarının yüksek verimle elde edilmesi için ilk olarak Diels-Alder tepkimesinin koşulları optimize edilmiştir. Optimizasyon çalışmalarına farklı katalizörler ile başlanmış, farklı çözücüler sıcaklık ve katalizör miktarları ile devam edilmiştir. Tüm optimizasyon çalışmaları N-metilindol sübstite dien ve N-metilmaleat kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen karbazol türevleri NMR, IR ve kütle spektroskopik yöntemlerle karakterize edilmiştir. Yeni karbazol türevlerini sentezlemenin yanı sıra fotofiziksel özelliklerine de bakılarak OLED ve güneş pillerri gibi optoelektronik cihazlarda kullanılma potansiyeli anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Diels-Alder reaction is a powerful tool in organic synthesis to produce complicated molecular structures. This thesis aims to synthesize functionalized carbazole derivatives using the Diels-Alder reaction of indole-based dienes with various dienophiles. The chemistry of carbazoles has generated interest in medicinal chemistry and natural product synthesis in the labs due to its diverse biological activity. Furthermore, carbazoles are used in optoelectronic devices due to the wide band gap and charge transport properties. Four dienes having 5-bromo, 7-bromo, N-H, and N-Me indole units were synthesized and reacted with N-methyl-, N-phenyl- and N-benzylmaleimides by the Diels-Alder reaction. In order to obtain the carbazole derivatives in high yields, Diels-Alder reaction conditions were optimized first. Optimization studies started with different catalysts and continued with different solvents, temperature, and catalyst loads to achieve the highest yield of the desired carbazole cycloadducts. All the optimization studies were done using N-methylindole substituted diene and N-methylmaleimide dienophile. Synthesized carbazole derivatives were characterized by spectroscopic techniques like NMR, IR and mass spetrometry. Besides, the synthesis of novel carbazole derivatives, photophysical properties were also investigated to determine their potential use in optoelectronic devices such as OLED and solar cell applications.