Yeni karbazol-oksadiazol türevlerin sentezi
Synthesis of novel carbazole-oxadiazole derivatives
- Tez No: 299120
- Danışmanlar: PROF. DR. M. YAVUZ ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
1,3,4-oksadiaozoller, hem teknolojik alanda hem de medikal kimyada kullanılan oldukça önemli bileşiklerdendir. Karbazol-1,3,4-oksadiazol türevlerinin LED'lerde kullanılması ve LED'lerin de diğer aydınlatma cihazlarına kıyasla avantajlarının ve kullanım alanlarının çok olması bu türevlere olan ilgiyi arttırmıştır.Ayrıca 1,3,4-oksadiazoller birçok çeşitli biyolojik aktivitelere sahiptir. Bunlardan dolayı bu türevlerin laboratuvarda sentezlenmesi oldukça önemlidir. Bu çalışmada da 9H-karbazol'den yola çıkarak farklı karbazol içeren 1,3,4-oksadiazol türevleri verilen sentez planlarına göre sentezlenmiştir.Bu çalışmada; 9H-karbazol'den yola çıkarak sentez planı-2'ye göre 9-Hegzil-(5-(Piridin-4-il)-1,3,4-Oksadiazol-2-il)-9H-karbazol, sentez planı-3'e göre 9-hegzil-3-[5-(4-nitrofenil)-1,3,4-oksadiazol-2-il]-9H-karbazol ve sentez planı-4'e göre 9-metil-3-[5-(piridin-4-il)-1,3,4-oksadiazol-2-il]-9H-karbazol türevleri başarıyla sentezlenmiştir.Sentezlenen maddelerin kromatografik yöntemlerle saflaştırılması yapılmış ve yapıları FT-IR ve 1H-NMR ile aydınlatılmıştır. Çeşitli çözücüler içerisinde spektroskopik çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
1,3,4-oxadiazoles are considerably important compounds that usen both technological area and medicine chemistry. Carbazole-1,3,4-oxadiazole derivatives use of LEDs and LEDs compared to other lighting devices have a lot of advantages and a lot of usage areas increased the interest in these derivatives.1,3,4-oxadiazoles have also a lot of diverse biological activities. Because of this, synthesis of these derivatives in the laboratory are very important. In this study, using 9H-carbazole the synthesis of 1,3,4-oxadiazole derivatives including different carbazole were synthesized according to the synthesis plans.In this study; using 9H-carbazole, 9-Hexyl-(5-( pyridine -4-yl)-1,3,4-Oxadiazole-2-yl)-9H-carbazole was synthesized according to plan-2, 9-hexyl-3-[5-(4- nitrophenyl)-1,3,4-oxadiazole-2-yl]-9H-carbazole was synthesized according to plan-3 and 9-methyl-3-[5-(pyridine-4-il)-1,3,4-oxadiazole-2-yl]-9H-carbazole derivatives was successfully synthesized according to plan-3.Synthesized compounds were purified by using chromatographic methods and their structures were identified by using FT-IR and 1H-NMR. Spectroscopic studies were carried out in various solvents.