Hayvansal atık ve tarımsal artık kaynaklı biyogaz enerji potansiyelinin belirlenmesi: Kırklareli örneği
Determination of biogas energy potential from animal waste and agricultural residue: Kırklareli example
- Tez No: 831526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Nüfus artışı, refah düzeyinin artması ve teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte enerji tüketimi de artmaktadır. Dünyada fosil yakıtların %81 gibi büyük bir pay ile kullanımı ve buna bağlı olarak ortaya çıkan çevre sorunları da dünya için tehlike oluşturmaktadır. Son zamanlarda dünyanın birçok bölgesinde iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerinin ardından sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarına olan eğilim artmaktadır. Biyokütle enerjisi organik atıkların çevreye en az kirlilik oluşturacak şekilde enerji kaynağı olarak kullanılabilmesi nedeniyle önemli bir yenilenebilir enerji kaynağıdır. Ülkemiz tarım ve hayvancılığa bağlı olarak biyokütle potansiyeli açısından yüksek bir potansiyele sahiptir. Kırklareli ili tarımsal ve hayvansal üretiminin yaygın şekilde yapıldığı dikkate alınarak oluşan katı atık miktarı bakımından zengin bir ildir. Bu çalışmada Kırklareli ilinin hayvansal atıklarının ve bitkisel artıklarının biyogaz potansiyeli TÜİK 2020 yılı verileri kullanılarak hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre hayvansal atık kaynaklı metan potansiyeli 36 milyon m3CH4/yıl, bitkisel artık kaynaklı metan potansiyeli 29,5 milyon m3CH4/yıl olarak hesaplanmıştır. Bu potansiyeli değerlendirmek için kurulu gücü toplam 35 MW olan tesis gerekmektedir. Kurulu güç potansiyelleri ve nakliye mesafesi kriterleri göz önünde bulundurulduğunda Kırklareli ilinde tüm ilçelere farklı büyüklükte tesislerin kurulabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With population growth, increasing prosperity and rapid advancement of technology, energy consumption is also increasing. The use of fossil fuels with a large share of 81% in the world and the resulting environmental problems also pose a danger to the world. Recently, the trend towards sustainable and renewable energy sources has been increasing in many parts of the world, following the devastating effects of climate change. Biomass energy is an important renewable energy source because organic waste can be used as an energy source with minimal pollution to the environment. Our country has a high potential in terms of biomass potential depending on agriculture and animal husbandry. Kırklareli province is a rich province in terms of the amount of solid waste generated, considering that agricultural and animal production is widespread. In this study, the biogas potential of animal waste and plant residues of Kırklareli province was calculated using TÜİK 2020 data. According to the results obtained, the methane potential from animal waste was calculated as 36 million m3CH4/year, and the methane potential from vegetable residue was calculated as 29.5 million m3CH4/year. To utilize this potential, a facility with a total installed power of 35 MW is required. Considering the installed power potential and transportation distance criteria, it has been determined that facilities of different sizes can be established in all districts of Kırklareli province.