Analysis of the interaction of spaces in the industrial building design with space syntax method
Endüstriyel bina tasarımında mekanların etkileşiminin mekan sentaksı yöntemi ile analizi
- Tez No: 831527
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Industrial and Industrial Engineering, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Endüstriyel binalar, özellikle fabrikalar, mekansal konfigürasyonları ve entegrasyonları açısından dikkatli bir değerlendirme gerektirir. Bu binalardaki doğal kullanıcı hareketi ve bağlanabilirlik, bunların işlevselliği ve verimliliği üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, bu araştırmada amaç, endüstriyel binalardaki mekanların entegrasyonunu, fabrikalar özelinde, bağlantı ve doğal kullanıcı hareketi açısından analiz etmektir. Bu amaca ulaşmak için, uzay analizi için yaygın olarak kullanılan uzay dizimi yöntemi kullanılır. Öncelikle mekan dizimi kavramı ve mekan analizinde nasıl kullanıldığı açıklanmıştır. İkinci olarak, endüstriyel binalarda, özellikle fabrikalarda sirkülasyon ve mekansal konfigürasyonun önemi vurgulanmaktadır. Analiz, fabrika içindeki farklı alanları analiz etmek için hem tefrişli hem de tefrişsiz durumlarda Depthmap X yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Yazılım, bina içindeki bağlantıyı ve doğal kullanıcı hareketini gösteren görsel haritalar üretir. Analiz edilen sonuçlar mantıksal akıl yürütme yöntemini kullanılarak elde edilmiştir ve tüm açıklamalar elde edilen görsel verilere dayanmaktadır. Bu araştırma, mobilyaların endüstriyel binalardaki mekanların dolaşımı ve bağlantısı üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Farklı alanlar fabrika içinde analiz edilir ve bina içindeki bağlantı ve doğal kullanıcı hareketini gösteren görsel haritalar üretilir. Farklı alanların akış yoğunluğu araştırılır ve diğer alanlardan sirkülasyonun kesişmesinden nasıl etkilendiği gözlemlenir. Sonuç olarak, bu araştırma, endüstriyel binalarda, özellikle fabrikalarda, mekansal konfigürasyonun ve mekanların entegrasyonunun önemine ışık tutmaktadır. Mekan sentaksı yöntemi ve Depthmap X yazılımı kullanılarak yapılan analiz, bina içindeki doğal kullanıcı hareketi ve bağlanabilirliği hakkında değerli bilgiler sağlar. Mobilyaların sirkülasyon ve bağlantılılık üzerindeki etkisini araştırarak, endüstriyel bina tasarımı literatürüne katkıda bulunur ve işlevselliklerini ve verimliliklerini artırmada verimli mekansal konfigürasyonların önemini vurgular.
Özet (Çeviri)
Industrial buildings, particularly factories, require careful consideration in terms of their spatial configuration and integration. The natural user movement and connectivity within these buildings have a significant impact on their functionality and efficiency. Therefore, in this research, the aim is to analyze the integration of spaces in industrial buildings, with a specific focus on factories, in terms of connectivity and natural user movement. To achieve this objective, the space syntax method is employed, which is commonly used for space analysis. Firstly, the concept of space syntax is explained and how it is utilized in space analysis. Secondly, the significance of circulation and spatial configuration in industrial buildings is emphasized, particularly in factories. The analysis is conducted using the Depthmap X software, in both furnished and unfurnished cases, to analyze the different spaces within the factory. The software produces visual maps that illustrate the connectivity and natural user movement within the building. The analyzed results were obtained using logical reasoning, and all explanations are based on the visual data obtained. This research investigates the impact of furniture on the circulation and connectivity of spaces in industrial buildings. The different spaces are analyzed within the factory and produce visual maps that illustrate the connectivity and natural user movement within the building. The flow density of different areas is investigated, and it is observed how it is affected by the intersection of circulation from other spaces. In conclusion, this research sheds light on the importance of the spatial configuration and integration of spaces in industrial buildings, particularly in factories. The analysis using the space syntax method and Depthmap X software provides valuable insights into the natural user movement and connectivity within the building. By investigating the impact of furniture on circulation and connectivity, it contributes to the literature on industrial building design, highlighting the significance of efficient spatial configurations in enhancing their functionality and efficiency.