Hücresel haberleşme frekanslarında rf enerji hasat sisteminin tasarımı ve uygulanması
Design and implementation of rf energy harvesting system in cellular communication frequencies
  1. Tez No: 831534
  2. Yazar: MUHAMMET EMİN İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN KURNAZ, PROF. DR. ERTUĞRUL ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
RF Enerji hasadı teknolojisi, kablosuz cihazların ve sensörlerin kullanımının yaygınlaştığı günümüzde büyük ilgi görmektedir. Enerji ihtiyacını bataryalardan sağlama imkanı olmayan uygulamalar için kolay ve ücretsiz enerji sağlamaktadır. Bu nedenle dünyadaki en çok araştırma konularından biri haline gelmiştir. Bu tezde, dört farklı frekansta, rektenna (anten ve doğrultucu devre) ve eşleme devresinden oluşan çok bantlı RF enerji hasat sisteminin tasarımı sunulmaktadır. Mikroşerit geniş bantlı log-periyodik dipol anten, GSM (Global System for Mobile Communications) dahil olmak üzere UMTS(Universal Mobile Telecommunications System) ve LTE(Long-Term Evolution) frekanskarını içeren çok bantlı sinyalleri toplamak için tasarlanmıştır. Tasarlanan anten 0,78 GHz ile 3,1 GHz aralığında iyi bir geri dönüş kaybı performansına sahiptir. Önerilen antenin tasarımı ve performans optimizasyonu bilgisayar simülasyon yazılımı CST Studio Design yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Anten simüle edilmiştir ve simülasyonlar sonucunda 6,3 dBi gibi tatmin edici bir tepe kazancı elde edilmiştir. Antenin fabrikasyonu gerçekleştirilmiş olup geri dönüş kaybı için, simülasyon verileri ile VNA verileri uyum içindedir. Sonraki aşama olarak, RF' den DC' ye dönüşüm ve yüksek voltaj çıkışı elde etmek için doğrultucu devreler önerilmiştir. RF enerjisini DC çıkışa dönüştürmek için SMS7630-005LF Schottky diyotları kullanan üç aşamalı voltaj katlayıcılı doğrultucu devreleri tasarlanmıştır. Tasarımda T tipi toplu elemanlar eşleştirme tekniği dört bant için de kullanılmıştır. Tasarımda Advanced Design System(ADS 2019) yazılımı kullanılarak çok bantlı doğrultucular için kullanılan T tipi toplu eleman eşleme ağı ile GSM-900/1800, UMTS-2100 ve LTE-2600 frekanslarında rezonansa getirilmiştir. Ayrıca RF-DC maksimum dönüşüm verimlilikleri 900 MHz için %78, 1800 MHz için %79, 2100 MHz için %75 ve 2600 MHz için ise %68' dir. Doğrultucu çıkış gerilimleri ise her bir frekans için maksimum 5.6 V' dur. Tasarımı tamamlanan RF enerji hasat sistemi dış ortam ve iç ortam ölçümleri yapılmıştır. İç ortamda 900 MHz frekansı için yapılan ölçümlerde, -3 dBm giriş gücü için 3.1 V' dur. Ayrıca iç ortam ölçümlerinin simülasyon sonuçları ile benzer olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
RF energy harvesting technology is of great interest today, where the use of wireless devices and sensors has become widespread. It provides easy and free energy for applications that do not have the opportunity to provide energy from batteries. For this reason, it has become one of the most researched topics in the world. In this thesis, the design of a multiband RF energy harvesting system consisting of rectenna (antenna and rectifier circuit) and matching circuit at four different frequencies is presented. The microstrip wideband log-periodic dipole antenna is designed to harvest multiband signals including GSM (Global System for Mobile Communications), UMTS (Universal Mobile Telecommunications System) and LTE (Long-Term Evolution) frequencies. The designed antenna has good return loss performance in the range from 0.78 GHz to 3.1 GHz. The design and performance optimisation of the proposed antenna is carried out using the computer simulation software CST Studio Design. The antenna is simulated and a satisfactory peak gain of 6.3 dBi is obtained from the simulations. The antenna has been fabricated and the simulation data and VNA data are in agreement for return loss. As the next step, rectifier circuits are proposed for RF to DC conversion and high voltage output. Three-stage voltage doubler rectifier circuits using SMS7630-005LF Schottky diodes are designed to convert RF energy to DC output. T-type lumped element matching technique is used for all four bands. The design was resonant at GSM-900/1800, UMTS-2100 and LTE-2600 frequencies with the T-type bulk element matching network used for multiband rectifiers using Advanced Design System (ADS 2019) software. In addition, RF-DC maximum conversion efficiencies are 78% for 900 MHz, 79% for 1800 MHz, 75% for 2100 MHz and 65% for 2600 MHz. Rectifier output voltages are maximum 5.6 V for each frequency. Outdoor and indoor measurements of the designed RF energy harvesting system were performed. The indoor measurements for 900 MHz frequency are 3.1 V for -3 dBm input power. It is also observed that the indoor measurements are similar to the simulation results.