Yeni biyoteknolojik aşıların bağışıklık gücünü arttırabilmek için geliştirilen alternatif adjuvanların hayvan modeli üstünde test edilmesi
Testing alternative adjuvants developed on the animal model to increase the immune power of new biotechnological vaccines
- Tez No: 831533
 - Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT KARASULU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoloji, Biyoteknoloji, Science and Technology, Biology, Biotechnology
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 197
Özet
Günümüz teknolojisiyle güvenli olarak geliştirilen fakat immünojenisitesi zayıf olan yeni rekombinant antijenlerin güçlü bağışıklık yanıtı vermesini desteklemek amacıyla alternatif adjuvan gereksinimine güncel bir yaklaşım sunulmaktadır. Geliştirilen bu formülasyonda mikroemülsiyon sistemine immünostimülan olarak β-(1,3)-(1,6)-glukan eklenerek özgün bir kombinasyon oluşturulmuştur. β-(1,3-1,6)-glukan – mikroemülsiyon kombine preparatını oluşturmak için, beta glukanın çeşitli yağ ve yüzey etkin maddelerde çözünürlüğü test edilmiştir. Çözünürlük çalışmaları sonrası geliştirilen formülasyonların optimum alan değerleri üçgen faz diyagramıyla belirlenmiştir. Üçgen faz diyagramı sonucunda optimum alan veren formülasyonların termodinamik stabiliteleri (santrifüj, ısıtma-soğutma, dondurma-çözme) sonucunda son ürün formülasyonu belirlenmiştir. Son ürün formülasyonuyla fizikokimyasal testler gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen formülasyonun sitotoksisitesini belirlemek için HEK293T ve HepG2 hücreleriyle MTT testleri yapılmıştır. Sitotoksisite testleri sonrası son ürün formülasyonunun immün yanıt desteğini görmek için deney hayvanı çalışmaları yürütülmüştür. Deney hayvanlarından belirli noktalarda alınan kanların uygun yanıtlar verdiğini görmek için ELISA yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
An up-to-date approach to the need for alternative adjuvants is presented in order to support the strong immune response of new recombinant antigens, which have been developed safely with today's technology but have poor immunogenicity. In this developed formulation, a unique combination was created by adding β-(1,3)-(1,6)-glucan as an immunostimulant to the microemulsion system. The solubility of beta glucan in various oils and surfactants was tested to form the β-(1,3-1,6)-glucan–microemulsion combined preparation. Thexoptimum area values of the formulations developed after the solubility studies were determined by the triangle phase diagram. The final product formulation was determined as a result of the thermodynamic stability (centrifuge, heating-cooling, freezing-thawing) of the formulations giving optimum area as a result of the triangular phase diagram. Physicochemical tests were carried out with the final product formulation. MTT tests were performed with HEK293T and HepG2 cells to determine the cytotoxicity of the developed formulation. After cytotoxicity tests, experimental animal studies were conducted to see the immune response support of the final product formulation ELISA was performed to see if the blood taken from the experimental animals at certain points gave appropriate responses.