Dijitalizmin kadın istihdamı üzerindeki etkileri
Effects of digitalism on women's employment
  1. Tez No: 831543
  2. Yazar: LEYLA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
İnsanlık tarihinde toplumsal ve evrensel hayata doğrudan etki eden birçok değişim meydana gelmiştir. Etkileri bakımından en önemlilerinden biri olan teknolojik gelişmeler, diğer bir anlamı ile dijitalleşme olmuştur. Bu çalışmada ülkemizde ve dünyada kadın istihdamının günümüze dek olan değişim ve süreçsel gelişimi incelenmiş, kadın istihdamının sosyal, ekonomik, bireysel ve toplumsal olarak dizitalizmin üzerindeki etkileri değişik etmen ve etkiler çevresinde değerlendirilmiş ve ortaya konulmuştur. Emek piyasasının anahtar kalemleri olan iş gücü ve istihdam gibi unsurlar, iletişim ve mobilite alanında sınırların kalktığı küreselleşme çağı ile birlikte her gün alan fark etmeksizin büyüyen teknolojinin gelişimi, artan nüfus ve buna bağlı olarak ortaya çıkan ihtiyaçlar, toplumsal, çevresel, iklimsel, ekonomik ve sosyo-kültürel alanlarda yaşanan her türlü talepler, farklı yeni iş kollarının ortaya çıkmasına yol açmıştır. Emek faktöründe ortaya çıkan yapısal ve işlevsel değişimler, kadınlarında emek-iş yaşamında çeşitli sektörlere ve iş kollarına girmelerinin önünü açmıştır. Bu çalışmada, kadın istihdamının tarihsel olarak ortaya çıkışı, nedenleri, değişim ve etki süreçleri incelenmiştir. Son yüzyıldan günümüze, kadınların emek iş gücü piyasasında yaşadıkları sorunlar ortaya konulmuştur. Ülkemizde kadınların en çok yaşadığı sorunların başında gelen toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dayalı olarak dijitalizmin kadın istihdamı üzerindeki etkileri olumlu ve olumsuz yönleriyle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
There have been many changes in the history of humanity that directly affect social and universal life. In terms of its effects, one of the most important technological developments has been digitalization in another sense. In this study, the change and process development of women's employment in our country and in the world has been examined, and the effects of women's employment on social, economic, individual and societal digitalization have been evaluated from various perspectives.Elements such as labor and employment, which are the key items of the labor market, together with the globalization era where the boundaries in the field of communication and mobility have been lifted, the development of technology that grows every day regardless of the area, the increasing population and the needs arising accordingly, social, environmental, climatic, economic and socio-cultural factors all kinds of demands in the fields have led to the emergence of different new business lines. Structural and functional changes in the labor factor paved the way for women to enter various sectors and business lines in labor-work life.In this study, the historical emergence of women's employment, its causes, change and impact processes were examined. From the last century to the present, the problems experienced by women in the labor labor market have been revealed. Based on gender inequality, which is one of the most common problems experienced by women in our country, the effects of digitalism on women's employment have been addressed in positive and negative aspects.