Fotojenik mekan: Airbnb ve evin dönüşümü
Photogenic space: Airbnb and the transformation of the house
  1. Tez No: 657909
  2. Yazar: ESRA DUYGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Ev, insanın bireysel ve toplumsal varoluşuna kendi sınırları içerisinde hem 'tanıklık eden' hem de 'imkan veren' ve bireyin 'varoluş algısı' üzerinden değişim ve dönüşüme uğrayan 'özel' bir mekandır. Evin bu çok katmanlı yapısından yola çıkılarak bireyin ve dolayısıyla toplumun 'varoluş algısını' ve bu algının yarattığı 'mekan'ın izi sürülebilir. Bu çalışma kapsamında, ev olgusunun zihinsel ve fiziksel 'inşa' süreci tarihi perspektif içinde incelenmekte ve tarihsel sürecin günümüze yansıması sorgulanmaktadır. Günümüze gelinen bu noktada ev, yalnızca yaşamsal aktiviteler ve insani ilişkilerin gerçekleştiği, özel/kamusal alan ayrımlarıyla tariflenen bir alan olmaktan çok, küresellik ve dijitalizm ile birlikte sınırları akışkan hale gelerek bulanıklaşan 'gösterge' değeri üzerinden tariflenmektedir. Bu çalışmanın amacı, evin en yalın anlamı olan 'barınma' etkinliğini, günümüze özgü değerler ile 'deneyim' üzerinden yeniden tarifleyerek 'deneyimsel barınma' hizmeti kapsamında piyasaya dahil eden Airbnb'nin, 'ev üretim mekanizması' dahilinde üstlendiği rol üzerinden evin fiziksel ve zihinsel inşa sürecini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda çalışma içerisinde barınma etkinliğinin günümüze kadar geçen süreçteki değişimi, üretim ve tüketim dinamiklerinin değişken yapısı üzerinden ele alınmaktadır. Yapılan araştırmalar kapsamında elde edilen bulgular dahilinde bir gösterge/imaja dönüşen ev, günümüzde popüler tüketim kültürünün bir meta-göstergesi haline gelen tüketim nesnesi konumuna gelmiştir. Airbnb'nin bu süreçteki rolü; ev mekanını, popüler kültür endüstrisine özgü görsel bir dil oluşturarak 'popüler/onaylanmış iç mekan tasarımı' adı altında standartlaştırmaktır. Airbnb böylelikle, ev ile birlikte iç mimarlık ve mekan tasarımını, 'salt imgeye sığınan', yüzeysel ve yapay kurulan ilişkide derinlik ve içerikten yoksun bir 'imge' ye indirgemekte ve mesleki bir tartışmaya zemin açmaktadır.
Özet (Çeviri)
The home is a 'special' place that both 'witnesses' and 'enables' the individual and social existence of human beings and undergoes change and transformation of the individual's 'perception of existence'. Based on this multi-layered structure of the home, one can trace the sustained“perception of existence”and the“space”created by this perception. Within the scope of this study, the mental and physical 'process is examined in historical perspective and its reflection on the current day is questioned. In this today's atmosphere, the home is described as an 'indicator' value that becomes fluid and becomes blurred with globalism and digitalism, rather than being a space where vital activities and human relations take place and defined by the distinctions of private / public space. The purpose of this practice is to reveal the house and its mental return in the role it assumes within the 'house production mechanism' by Airbnb, which includes the simplest meaning of the house, 'shelter', which includes what it calls 'experiential housing' by redefining it through today's values and 'experience'. to put. In this direction, the study is handled over the change of the summer accommodation activity, the variables of production and production variables in the process until today. The house, which has turned into an indicator / image, has become an object of consumption that has become a popular meta-indicator today. Findings and findings are obtained. Airbnb's role in this process; to standardize the home space under the name of“popular / approved interior design”by creating a visual language specific to the popular culture industry. Thus, Airbnb reduces the interior architecture and space design together with the house to an 'image' that lacks depth and content in a superficial and artificial relationship, and paves the way for a professional discussion.