Şirketlerin birleşme ve devralınmasının yönetim ve örgütsel sürdürülebilirlik açısından değerlendirilmesi
Assessing company mergers and acquisitions in terms of management and organizational sustainability
- Tez No: 831549
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI MUSTAFA PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hızla küreselleşen dünyada şirketler arası etkileşim ve iletişim gün geçtikçe artış göstermektedir. Bu etkileşim ve iletişim artışına ek olarak ortaya çıkan ekonomik ve rekabet değişikliklerinin de etkisi ile şirketlerin daha çok birleşme veya devralma işlemleri yaptığı görülmektedir. Bu tür işlemler güçleri birleştirmek, gücü ve başarıyı artırmak, rekabeti azaltmak vb. nedenlerle yapılmaktadır. Gerçekleşen bazı birleşme ve devralmanın beklenen etkiyi sağladığı söylenebileceği gibi bir kısmının da başarısız olduğu görülmektedir. Bu nedenle şirketlerin hem bu işlemler öncesinde hem de bu işlemler sonrasında bazı başarı faktörlerine dikkat etmesi gerekmektedir. Bu çalışmada şirketlerin birleşme ve devralma işlemlerinde başarıya ulaşmasını sağlayacak öneriler ya da başarısızlığa neden olan bazı beşeri sorunlara çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In a rapidly globalizing world, interaction and communication between companies is increasing day by day. In addition to this increase in interaction and communication, it is seen that companies are making more mergers or acquisitions with the effect of economic and competitive changes. Such transactions are carried out for reasons such as joining forces, increasing power and success, reducing competition, etc. Most mergers and acquisitions do not have the expected effect and some of them fail. Therefore, companies should pay attention to some success factors both before and after these transactions. In this study, it is tried to provide suggestions that will enable companies to achieve success in mergers and acquisitions or solutions to some human problems that cause failure.