Şanlıurfa Bölgesi Demir Çağı heykeltıraşlık eserleri
Iron Age sculpture from the Şanlıurfa Region
  1. Tez No: 831550
  2. Yazar: ÇETİN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİMUR DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Şanlıurfa Bölgesi Demir Çağı Heykeltıraşlık Eserleri konulu tez çalışmamda bölgede bulunan ve Demir Çağı heykeltıraşlık özellikleri taşıyan 42 parça eser, kaya resimleri ve kaya kabartmaları değerlendirilmiştir. Şanlıurfa Bölgesinde bulunan heykeltıraşlık eserleri, çeşitli kaynaklardan faydalanarak tanımlama ve tarihleme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Tez çalışmamızın bölgenin Demir Çağı heykeltıraşlık sanatı çalışmalarına bir ışık tutması amaçlanmıştır. Anadolu'da heykeltıraşlık eserleri taş oymacılığındaki ustalığı ve detaycılığı öne çıkmıştır. Bu kralların büstleri ve anıtsal kabartmalar Demir Çağı kültürünün ve inançlarının izlerini taşırdı. Heykeltıraşlık eserleri, Demir Çağı'nın farklı kültürlerinin dünya görüşlerini ve estetik ağlılarının yansımasıdır. Bu döneme ait heykeltıraşlık eserleri, tarih ve sanat meraklıları için bu büyük medeniyetlerin yaşam tarzlarını, inançlarını ve güzellik anlayışlarını anlamak adına önemli kaynaklardır. Konu hakkında sınırlı olan çalışmaların heykeltıraşlık sanatı konusunda Şanlıurfa ve diğer bölgeler için fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Çalışmamızda Şanlıurfa kökenli çeşitli müzelerin envanterinde yer alan ve yerinde korunan heykeltıraşlık eserleri incelenmiş, eserlerin benzerleri bulunarak karşılaştırmalar ve tarihlendirme çalışmaları yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda bölgede bulunan eserlerin gerek üslup, gerekse ideal betimlemeler bakımından diğer bölgeler gibi zengin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In my thesis on the Iron Age Sculpture in the Şanlıurfa Region, 42 pieces of artifacts, rock paintings and rock reliefs found in the region with Iron Age sculpture characteristics were evaluated. The sculptural artifacts found in the Şanlıurfa Region were identified and dated by making use of various sources. The thesis is intended to shed light on the Iron Age sculpture of the region. Anatolian sculpture is characterized by the mastery and detail of stone carving. The busts of these kings and monumental reliefs bear the traces of Iron Age culture and beliefs. These sculptural works reflect the worldviews and aesthetic networks of the different cultures of the Iron Age. Sculpture from this period is an important source for history and art enthusiasts to understand the lifestyles, beliefs and beauty of these great civilizations. We believe that the limited studies on the subject will be beneficial for Şanlıurfa and other regions in terms of the art of sculpture. In our study, the sculpture works of Şanlıurfa origin in the inventory of various museums and preserved in situ were examined, comparisons and dating studies were carried out by finding similar works. The results of the studies show that the works found in the region are as rich as other regions in terms of both style and ideal depictions.