Özel okullarda öğrenim gören ortaokul öğrencilerinin dijital oyun bağımlılıkları ile dijital oyunlara yönelik görüşlerinin incelenmesi
Examination of secondary students who educate in private schools on digital game addictions and opinions on digital games
- Tez No: 831556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET ALINCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, özel okullarda öğrenim gören ortaokul öğrencilerinin dijital oyun bağımlılıkları ile dijital oyunlara yönelik görüşlerinin incelenmesi amacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır. Araştırma evrenini Gaziantep İl Mili Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı özel okularda öğrenim görmekte olan ortaokul öğrencileri, örneklem grubunu ise gönüllülük esasına dayalı olarak seçilen 350 (178 Kız, 172 Erkek) öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Hazar ve Hazar (2017) tarafından geliştirilen“Çocuklar İçin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programından yararlanılmıştır. Çalışmadaki verilerin normal dağılım gösterdiği belirlenmiş ve parametrik testler uygulanmıştır. Betimsel istatistik hesaplamalar, yüzde frekansı analizleri yapılmıştır. Verilerin Bağımsız değişkenler arasındaki farklılığın tespitinde independent samples t-testi ve One Way Anova analizlerinden yararlanılarak, sayısal veriler tablolar halinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study to examine the digital game addictions of secondary school students studying in private schools and their views on digital games. The research population consists of secondary school students studying in private schools affiliated to Gaziantep Provincial Directorate of National Education, and the sample group consists of 350 (178 Girls, 172 Boys) students selected on a voluntary basis.“Digital Game Addiction Scale for Children”developed by Hazar and Hazar (2017) was used as a data collection tool in the research. SPSS 22.0 program was used in the analysis of the data. It was determined that the data in the study showed normal distribution and parametric tests were applied. Descriptive statistical calculations and percentage frequency analyzes were made. Numerical data were interpreted in tables by using independent samples t-test and One Way Anova analyzes to determine the difference between the independent variables of the data.