Ortaokul öğrencilerinde dijital oyun bağımlılığı, akran zorbalığı ve sportmenlik davranışları arasındaki ilişkinin belirlenmesi (Ağrı ili örneği)
Determining the relationship between digital game addiction, peer bullying and sportsmanship behaviors in secondary school students (Ağri province example)
- Tez No: 769035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİHAN HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ağrı ili merkez ilçesinde bulunan bakanlığa bağlı devlet okulları ile özel okullarda öğrenim gören ortaokul öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığı, akran zorbalığı ve sportmenlik davranışları arasındaki ilişkilerin bazı değişkenler açısından incelenmesidir. Nicel Araştırma modelinin benimsendiği araştırmada İlişkisel Tarama Deseni yönteminden yararlanılmıştır. Ayrıca tabakalı ve maksimum çeşitlilik örnekleme yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında, Ağrı ili merkez ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okulları ve özel okullarında öğrenim gören öğrenciler, örneklem grubunu ise 2021-2022 eğitim-öğretim yılında, Ağrı ili merkez ilçesinde bulunan ortaokulların 5, 6, 7 ve 8. Sınıflarında öğrenim gören 559 kadın, 493 erkek öğrenci olmak üzere toplam 1052 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak dört bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Birinci bölümde Kişisel Bilgi Formu, ikinci bölümde Hazar ve Hazar (2017) tarafından geliştirilen Çocuklar İçin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği, üçüncü bölümde Kutlu ve Aydın (2010) tarafından geliştirilen Akran Zorbalığı Ölçeği, dördüncü bölümde Koç (2013) tarafından geliştirilen Beden Eğitimi Dersi Sportmenlik Davranışı Ölçeği yer almaktadır. Elde edilen veriler istatistik paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler (frekans, yüzde, aritmetik ortalama), T Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testleri kullanılmıştır. Ayrıca Hipotez testleri için ilişki analizinde Pearson Correlation testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationships between digital game addiction, peer bullying and sportsmanship behaviors of secondary school students studying in state schools and private schools in the central district of Ağrı province in terms of some variables. The Relational Screening Design method was used in the study, in which the quantiative research model was adopted. In addition, Stratified and Maximum Diversity Sampling method was used. The population of the reasearch is the students studying in public and private schools affiliated to the Ministry of National Education in the central district of Ağrı province in the 2021-2022 academic year which consists of 559 female and 493 male students studying in the total 1052 students at 5th, 6th, 7th and 8th grades. A questionaire consisting of four parts was used as a data collection tool in reasearch. Personal Information Form in the first part, Digital Game Addiction Scale for Children developed by Hazar and Hazar (2017) in the second part, Peer Bullying Scale developed by Kutlu and Aydın (2010) in the third part, Physical Education Class Sportsmanship Behavior Scale developed by Koç (2013) in the fourth part included. Obtained data were analysis through statistical packkage program. In the analysis of the data, descriptive statistics (frequency, percentage, arithmetic mean), T-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) tests were used. In addition, the Pearson Correlation test was used in the correlation analysis for the Hyothesis tests.