Ekolojik ekonomi üzerine üç makale: AB ülkelerinde ekonomik büyüme, çevresel regülasyonlar ve teknolojik inovasyon
Three essays in ecological economics: Economic growth, environmental regulations and technological innovation in EU countries
- Tez No: 831565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF DESTEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda sürdürülebilir bir çevre için ülkeler çeşitli politikalar uygulamaktadırlar. Ancak gelinen noktada küresel ısınmanın artmasıyla birlikte çevre kirliliğini önleme konusunda uygulanan politikaların etkinliği tartışmalara yol açmaktadır. Çevre kirliliği dünyanın ekolojik dengesini bozarak küresel ısınma ve iklim değişikliğine yol açmaktadır. Dolayısıyla çevre kirliliğine yol açan etmenlerin araştırılıp, söz konusu bu etmenlere karşı önlem alınması büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada ekonomik büyüme, çevresel regülasyonlar ve teknolojik inovasyonun çevre kirliliği üzerindeki etkileri 3 ayrı bölümde 3 ayrı model olarak incelenmiştir. İlk olarak ekonomik büyümenin çevre kirliliği üzerindeki etkileri Çevresel Kuznets Eğrisi çerçevesinde araştırılmıştır. Bunun için, 17 AB ülkesinin (Almanya, Belçika, Avusturya, Danimarka, Bulgaristan, İrlanda, Çekya, Finlandiya, Fransa, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Malta, Portekiz, Romanya, Yunanistan ve İspanya) 1993-2018 yılları arası baz alınarak elde edilen veriler ikinci nesil panel veri teknikleriyle analiz edilmiştir. Buna göre ekonomik büyümenin ilk aşamalarında çevre kirliliği artarken, ekonomik büyümenin ilerleyen aşamalarında çevre kirliliğinin azaldığı tespit edilmiştir. İkinci olarak, çevresel regülasyonların çevre üzerindeki etkileri araştırılmış olup; 17 AB ülkesi için 1995-2018 yılları arası baz alınarak elde edilen veriler, ikinci nesil panel veri teknikleriyle analiz edilmiş ve çevresel regülasyonların çevre kirliliğini azalttığı saptanmıştır. Son olarak, teknolojik inovasyonun çevre kirliliği üzerindeki etkileri 17 AB ülkesi açısından 1995-2018 yılları arası baz alınarak araştırılmıştır. Buna göre teknolojik inovasyonun çevre kirliliğini azaltacak düzeye henüz ulaşmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Various environmental policies are put into place by nations in accordance with sustainable development goals. However, at this moment, because of the acceleration of global warming, there are disagreements over whether the measures taken to stop environmental pollution are successful. Consequently, it is crucial to investigate the causes of environmental contamination and adopt preventative measures to avoid them. In this study, the effects of economic expansion, environmental regulations, and technology advancement on environmental pollution are evaluated using three different models and three independent sections. As a starting point, the Environmental Kuznets Curve (EKC) was observed to examine how economic expansion affects environmental contamination. The second-generation panel data methodologies are used for 17 EU nations (Germany, Belgium, Austria, Denmark, Bulgaria, Ireland, Czechia, Finland, France, Italy, Luxembourg, Netherlands, Malta, Portugal, Romania, Greece, and Spain) for the years of 1993–2018. Accordingly, it has been found that while environmental pollution rises in the early phases of economic growth, it falls off in the latter stages. The EKC's reliability has been established, according to this result. Second, using second-generation panel data approaches and the years 1995–2018, it was determined and studied how environmental rules affect pollution and how they interact with trade openness for the same nation group. The findings show that trade openness increases pollution, environmental regulations decrease it, and trade openness's tendency to do so is reversed as environmental regulations increase. In terms of the aforementioned country group, the effects of technical innovation on environmental pollution as well as the interaction effect of technological and financial growth were examined over the time period 1995–2018. Accordingly, it can be observed that technical innovation has not yet reached a sufficient level to effectively mitigate environmental pollution. It is evident that the environmental impact of technological advancements is closely intertwined with financial development.