Gaziantep Üniversitesi 002 numaralı Paleolitik Çağ buluntu yeri (GAÜN-002) yontmataşlarının teknolojik ve tipolojik analizi
Technological and typological analysis of Gaziantep University No: 002 Palaeolithic Age chipped stones locality
  1. Tez No: 831569
  2. Yazar: YUNUS EMRE SEVİNDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Arkeometri, Archeology, Archaeometry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Gaziantep, Türkiye'de araştırılmış en önemli Paleolitik Çağ buluntu yerlerini barındırmaktadır. 20. Yüzyılın başından günümüze kadar birçok araştırmacı Gaziantep ilinde araştırmalar yapmış ve bölgenin Paleolitik çağlarda yoğun iskana uğradığını belirlemişlerdir. Paleolitik insanlarının iskanında önemli faktörler arasında Gaziantep ikliminin yaşanabilirliği, doğal kaynaklarının bol olması ve çakmaktaşı hammadde kaynaklarının yoğun olması gelmektedir. Buna ek olarak, Gaziantep'in konumu itibariyle Paleolitik dönemlerde insanların Avrasya'ya yayılışı açısından geçiş rotası üzerinde bulunması, bu zenginliğin nedenlerinden bir diğeridir. Bu tez çalışmasında Gaziantep Üniversitesi içerisinde bulunun ve GAÜN 002 buluntu alanı olarak adlandırdığımız bölgede tarama yapılmıştır. 7155 adet yontmataş buluntu tespit edilmiştir. Buluntular içerisinde Alt-Orta Paleolitik dönemin temel aletleri olan; el baltaları, kıyıcı ve kıyıcı aletler, levallois olan ve olmayan teknolojik unsurlar yer almaktadır. GAÜN 002 numaralı buluntu alanındaki çakmaktaşı hammadde kaynağının, Paleolitik dönem insanları tarafından aletlerin yapımında kullanılması, hammadde-alet-insan ilişkisini anlamamıza olanak sağlamaktadır. GAÜN 002 buluntu alanı Anadolu, Suriye ve Levant bölgesindeki diğer alt Paleolitik dönem yerleşimleriyle benzerlik göstermektedir. Özellikle Orta/Geç Acheulean ve Orta Paleolitik dönem yerleşimlerindeki yontmataş teknolojisinin benzerliği, bu bölgedeki yontmataş teknolojisinin etkileşimini ve gelişimini anlamamızı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Gaziantep, located in the Southeastern Anatolia region of Turkey, contains the most important Paleolithic Age sites, researched in Turkey. From the beginning of the 20th century to the today, many researchers have made researches in Gaziantep and also they have indicated that the region was heavily inhabited during the Paleolithic periods. The main factors in the settlement of the Paleolithic people are the livability of the Gaziantep climate, the abundance of natural resources and the intense resources of flint raw materials. In addition to this, the fact that Gaziantep -due to its location- is on a transit route for the spreading of people to Eurasia in the Paleolithic period shows also how rich the region was in terms of Paleolithic ages. In this thesis study, the region called the GAÜN 002 locality, located in Gaziantep University was scanned. 7155 chipped stone finds were identified. The finds involves the basic tools of the Lower-Middle Paleolithic period; hand axes, chopper and chopper tools, technological elements with levallois and without levallois. The use of the flint raw material source in the GAÜN 002 locality by the people of the Paleolithic period in the production of tools allows us to understand the raw material-tool-human relationship. The GAÜN 002 locality is similar to other lower Palaeolithic settlements in Anatolia, Syria and the Levant. Especially the similarity of chipped stone technology in Middle/Late Acheulean and Middle Paleolithic settlements enables us to understand the interaction and development of chipped stone technology in this region.