%7 Ni katkılı Mg tozlarının mekanik öğütme süresine bağlı olarak elektrik alan tekniği ile sinterlenmesi ve bazı mekanik özelliklerinin deneysel olarak incelenmesi
Sintering of Mg powders with %7 Ni addition using electric field technique depending on mechanical milling time and experimental investigation of some mechanical properties
  1. Tez No: 831568
  2. Yazar: ERHAN ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez kapsamında; deneysel parametreler Mg-Ni faz diyagramından yararlanılarak, katı halde olan saf magnezyum ve saf nikel tozlarının mekanik öğütme ve elektrik alan destekli sinterleme yöntemiyle, mikroyapı ve mekanik özelliklerinin deneysel araştırılması yapılmıştır. Deneyde %93 Mg tozu ve %7 Ni tozu 20, 40 ve 60 dakika mekanik öğütülmüştür. Mekanik öğütme işlemi sonrası Mg7Ni toz numuneleri 300 ve 350°C de elektrik alan yöntemiyle sinterlenmiş ve sırasıyla yüzey hazırlama, yoğunluk, XRD, SEM-EDS Haritalama, basma dayanımı ve sertlik değerleri ile ilgili bilgiler toplanmış ve analiz edilmiştir. Ni, Mg tane ve partikülleri içerisinde büyük oranda çözünmediği, magnezyum partikülleri etrafında yer aldığı gözlenmiştir. Gözeneklilik Mg-Ni partikülleri etrafında oluştuğu, bu yapının özellikle Mg partiküllerinin oldukça iyi sinterlendiği, Ni katkılı yapının basma dayanımı yanında özellikle gevrek yerine sünek şekil değişimini arttırdığı tespit edilmiştir. Basma dayanımı ve süneklik artışı, iyi bağlanmış Mg partikülleri etrafında yer alan Ni kaynaklı olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis; Experimental parameters: Using the Mg-Ni phase diagram, experimental investigation of the microstructure and mechanical properties of solid pure magnesium and pure nickel powders was carried out by mechanical grinding and electric field-assisted sintering method. 93% Mg powder and 7% Ni powder were milled mechanically for 20, 40 and 60 minutes. After the mechanical grinding process, Mg7Ni powder samples were sintered by the electric field method at 300 and 350°C, and information about surface preparation, density, XRD, SEM-EDS Mapping, compressive strength and hardness values were collected and analyzed, respectively. It was observed that it was largely insoluble in Ni and Mg grains and particles and was located around magnesium particles. It has been determined that porosity occurs around Mg-Ni particles, that this structure, especially Mg particles, is sintered very well, and that the Ni-doped structure increases the compressive strength as well as the ductile deformation, especially instead of brittle. The increase in compressive strength and ductility is thought to be due to Ni located around well-bonded Mg particles.