Soft power of Turkey and non-governmental organizations: The case of IDDEF
Türkiye'nin yumuşak gücü ve sivil toplum kuruluşları: IDDEF örneği
- Tez No: 831584
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ERKİLET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
İsmailağa, sivil toplum kuruluşları aracılığıyla yurt içinde ve yurt dışında inanç temelli faaliyetler yürüten dini bir cemaattir. İDDEF (İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu), başta Afrika ve Asya ülkeleri olmak üzere uluslararası düzeyde dinin tasavvufi boyutuyla eğitim ve insani yardım faaliyetleri yürüten İsmailağa'nın sivil toplum kuruluşlarından biridir. Bu araştırma, İsmailağa'nın bir sivil toplum oluştururken sahip olduğu değerleri araştırmakla birlikte İDDEF'in yaptığı uluslararası düzeydeki faaliyetlerin yumuşak güç bağlamında Türkiye'nin diplomatik ilişkilerini etkileyip etkilemediğini konu edinmektedir. Bu tezde cemaat, kimlik ve sivil toplumla ilgili kavramsal ve kuramsal çerçeve üzerinde durulmuş ve katılımcı gözlem, derinlemesine mülakat ve literatür taraması metotları kullanılarak nitel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Çalışma, ilk olarak İsmailağa cemaatinin IDDEF'in faaliyetlerinin merkezini oluşturan değer ve zihniyetini betimlemektedir. Daha sonra da İDDEF'in dini, tasavvufi ve ehli sünnet değerlerine dayalı uluslararası eğitim ve insani yardım faaliyetlerini analiz etmek suretiyle yumuşak güç bağlamında Türk dış politikasını nasıl etkilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Ismailaga is a religious community implementing faith-based activities at the domestic and international levels with the instrument of an NGO, IDDEF. IDDEF (The Federation of Organizations that Value Humanity) is one of the NGOs of Ismailaga conducting educational and humanitarian aid activities with the religious spirit of Sufism at the international level, chiefly in African and Asian countries. This study first explores the values of Ismailaga in creating a civil society and analyzes IDDEF's international activities affecting Turkey's diplomatic relations in the context of soft power. In this thesis, the conceptual and theoretical framework related to community, identity, and civil society is emphasized, and qualitative research is carried out using participant observation, in-depth, semi-structured interviews, and a literature review. The study describes the values and mentality of the Ismailaga community, which forms the center of IDDEF's activities, and analyzes IDDEF's international education and humanitarian aid activities based on religious, Sufistic, and ahlusunnah (orthodox) values, revealing how it affects Turkish foreign policy in the context of soft power.