California blues in Joan Didion's Play It as It Lays
Joan Didion'ın Play It as It Lays isimli romanında Kaliforniya bunalımı
- Tez No: 831604
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLSEN GÖKÇEN ULUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
19. yüzyıldan bu yana, çok çalışılarak başarı elde edinilebileceğini ve Amerika Birleşik Devletleri'ne göç eden herkesin eşit fırsatlara sahip olduğu inancına dayanan Amerikan Rüyası ideali, hızlı bir şekilde zengin olma fikri yaygınlaştıkça ve Amerikan Batısında gelişen tarım ve eğlence endüstrileriyle birlikte, yerini büyük ölçüde bölgesel uzantısı olan Kaliforniya Rüyasına devretmiştir. Birleşik Devletler'in film endüstrisine adını veren ikonik Hollywood bölgesi, sıcak iklimi, bereketli toprakları ve Amerikan toprakları sınırının genişlemesini simgelemesiyle birlikte, coğrafi keşifler sırasında haritada bağımsız bir ada olarak bilinen bir yerken, Kaliforniya yeniliğin ve refahın simgesi bir eyalete dönüşmüş, hayalperest bir yaşam tarzını beraberinde getirmiştir. Ancak vaatlerin yerine getirilememesi sonucu bireylerce tecrübe edilen hayal kırıklığı, zamanla bu idealist ve romantize edilmiş kavramın sorgulanmasına yol açmıştır. Bu hayal kırıklığının beraberinde getirdiği modern toplum içinde bireyin yalnızlaşması, varoluşun sorgulanması, ve yaşamın anlamının bulunamadığı noktada hiçlikle yüzleşmek gibi psikolojik ve sosyokültürel unsurlara, modern Amerikan edebiyatında da geniş ölçüde yer verilmiştir. Bu tez çalışması, bahsi geçen edebiyat eserlerinden biri olan, gazeteci ve yazar Joan Didion'ın 1970 yılında yayınlanan ve Hollywood romanı olarak da sınıflandırılan Play It as It Lays isimli romanını, tersyüz edilmiş Kaliforniya Rüyası kavramı ışığında bireyin anlam arayışı, toplumda kendine bir yer bulamama, ve devamında zihinsel ve bedensel kopukluk yaşaması bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the 19th century, the ideal of the American Dream, based on the belief that success could be achieved through hard work and equal opportunity for all who immigrated to the United States, has largely devolved into its regional extension, the California Dream, as the idea of getting wealthy quickly has become mainstream and the industries of agriculture and entertainment have flourished in the American West. From a place known as an independent island on the map during the age of discovery, with its warm climate, fertile soil, its symbolizing the expansion of the American frontier, and the iconic Hollywood region that gave its name to the film industry of the United States, California became a state of innovation and prosperity, bringing with a dreamy lifestyle. However, the disappointment experienced by individuals as a result of the failure to fulfill the promises led to the questioning of this idealistic and romanticized concept over time. Psychological and sociocultural elements such as the isolation of the individual in modern society, the questioning of existence, and the confrontation with nothingness at the point where the meaning of life cannot be found have been widely covered in modern American literature. This thesis aims to analyze one of these works of literature, Play It as It Lays by journalist and writer Joan Didion, published in 1970 and classified as a Hollywood novel, in the light of the concept of the inverted California Dream with regard to the individual's search for meaning, inability to find a place in society, and the mental and subsequent physical detachment.