Preparation of new generation poly(N-isopropylacrylamide) and poly(acrylicacid) based composite electrodes and supercapacitor applications
Yeni nesil poli(N-isopropylacrylamid) ve poli(akrilikasit) temelli kompozit elektrotların hazırlanması ve süperkapasitör uygulamaları
  1. Tez No: 831603
  2. Yazar: DANIA ALOVN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL DEMİR KIVRAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL YAZAR AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Süperkapasitörler, yüksek güç yoğunlukları, hızlı şarj-deşarj hızları, çevre dostu olmaları ve uzun çevrim ömürleri nedeniyle enerji depolama sorununa önemli bir çözüm olarak büyük ilgi görmüştür. Süperkapasitörlerin verimliliği büyük ölçüde elektrot malzemelerinin özelliklerine göre belirlenmektedir. Poli(N-izopropilakrilamid) (PNIPAM) ve poli(akrilikasit) (PAAc) polimerleri radikal polimerizasyon yöntemi ile sentezlendi. Polimerler monomer, çapraz bağlayıcı (MBA), hızlandırıcı (TEMED) ve radikal başlatıcı (APS) kullanılarak elde edildi. Daha sonra, - karbon nanotüp (KNT) ve tek metalli M(Pd, Pt, Ru, Co, Mo, Fe, Ga, Bi, Ni)/KNT katalizörleri ile polimerler kompozit (M/KNT-g-PAAc) olarak sentezlendi. Polimerler ve metal katkılandırılmış polimerler Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FT-IR), Mikro Raman Spektrometresi (RAMAN) ve Taramalı elektron mikroskopları ve elementel haritalama (SEM-EDX), X ışını kırınımı (XRD) yöntemleri ile analiz edilmiştir. Bu tezde karbon keçe temelli elektrot malzemesi üzerine iyonik iletkenliği yüksek polimerler ve M(Pd, Pt, Ru, Co, Mo, Fe, Ga, Bi, Ni)/KNT kompozitlerin kaplanması ile yüksek kapasitans sergileyen yeni nesil elektrotlar geliştirildi. Elektrotların kapasitif performansları 1.0 M H2SO4 sulu elektrolit ortamında çevrimsel voltametri (CV), galvanostatik şarj deşarj (GCD) ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) teknikleri ile incelendi. Sonuç olarak, süperkapasitör elektrot olarak işlev gören PAAc-g-(Ru/CNT) ve PAAc-g-(Ni/CNT), en yüksek spesifik kapasiteler sergilemiştir. PAAc-g-(Ru/CNT), 5 mV s-1 hızında 1294.5 F g-1 spesifik kapasiteye sahiptir ve PAAc-g-(Ni/CNT), 2.0 mA cm-2 akım yoğunluğunda 680.0 F g-1 spesifik kapasiteye sahiptir. Ayrıca, bu elektrotlar sırasıyla 1000 çevrim sonrasında %97.7 ve %94.1 yüksek kapasite koruması göstererek genişletilmiş döngü ömrü ve güçlü elektrokimyasal kararlılık sergilemiştir. Bu sonuçlar, enerji depolama alanındaki ilerlemeye önemli bir katkı sağlamakta ve daha verimli ve sürdürülebilir enerji depolama cihazlarının geliştirilmesi için uygulanabilir çözümler sunmaktadır. Bu tez, iyon iletken polimerlerin bir elektrot malzemesi olarak kullanıldığı enerji depolama ve enerji dönüşüm cihazları için uygun metal/karbon kompozitlerine yeni yaklaşımlar sunmuştur. Ayrıca, yüksek performanslı süperkapasitörler için yeni kompozitlerin oluşturulması konusunda önemli görüşler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Supercapacitors have gained notable attention as a crucial solution to the energy storage challenge because of their impressive power density, rapid charge-discharge rate, eco-friendliness, and long cycle life. The efficiency of supercapacitors is largely determined by the characteristics of their electrode materials. Poly(N-isopropylacrylamide) (PNIPAM) and poly(acrylic acid) (PAAc) polymers were synthesized by radical polymerization method. The polymers were obtained after sequential mixing using polymers monomer, crosslinker (MBA), accelerator (TEMED) and radical initiator (APS). Afterward, polymers were synthesized as composite (M/CNT-g-PAAc) with Carbon nanotube (CNT) and mono-metal M(Pd, Pt, Ru, Co, Mo, Fe, Ga, Bi, Ni)/CNT catalysts. Polymers and metal-doped polymers were analyzed by Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR), Micro Raman Spectrometer (RAMAN) and Scanning electron microscopes and elemental mapping (SEM-EDX), X-ray diffraction (XRD) methods. In this thesis, new generation electrodes with high capacitance were developed by coating carbon felt-based electrode material with high ionic conductivity polymers and M(Pd, Pt, Ru, Co, Mo, Fe, Ga, Bi, Ni)/CNT composites. The capacitive performances of the electrodes were examined by cyclic voltammetry (CV), galvanostatic charge-discharge (GCD) and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) techniques in 1.0 M H2SO4 aqueous electrolyte. The resulting PAAc-g-(Ru/CNT) and PAAc-g-(Ni/CNT), which function as supercapacitor electrodes, exhibit a high specific capacitances of 1294.5 F g-1 at 5.0 mV s-1 and 680.0 F g-1 at 2.0 mA cm-2, respectively. Additionally, these electrodes demonstrate a high capacitance retention of up to 97.7% and 94.1% after 1000 cycles, respectively, showcasing their extended cycle life and strong electrochemical stability. These results contribute to the advancement of the field of energy storage and provide practical solutions for developing energy storage devices with higher efficiency and sustainability. This thesis provided new approaches for metal/carbon composites suitable to energy storage and suitable to energy storage and energy conversion devices with ionic conducting polymers as an electrode material, as well as insights into the creation of new composites for high-performance supercapacitors.