Metaverse'de benliğin yeniden inşası ve dini objelerin sanal gerçekliğe adapte edilme çabaları
Reconstruction of self in Metaverse and efforts to adapt religious objects to virtual reality
- Tez No: 831606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAD KISA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüz dünyasında sıra dışı teknolojik gelişmelerin sayısı o kadar hızlı artmaktadır ki pür dikkat takip edilmesi gereken gelişmeler bile olağan kabul edilmekte ve kısa süre sonra, sanki tarih boyunca hep varmış gibi gündelik yaşamda yerini almaktadır. Buna binaen bu çalışmada, pür dikkat takip edilmesi gerektiğini düşündüğümüz sıra dışı bir teknolojik gelişme olan Metaverse Teknolojisi ve benlik üzerinde olası etkileri, ayrıca dini objelerin sanal gerçekliğe karşı durumları araştırılmıştır. Felsefenin çarklarını tarih boyunca işler hale getiren çok özlü bir genel kabul vardır. Felsefede önemli olan şey cevaplar değil; sorulardır. Sorular, insan türünün merakından doğan ve tarih boyunca cevaplar üretmesini sağlayan en güçlü motivasyon kaynaklarıdır. Bu bağlamda bu çalışmayı üreten şey de meraktır. Bilim ve kültür dünyamıza hızla giren ve aynı hızla popüler olan Metaverse'ün hem kavramsal olarak hem de teknolojik bir gelişme olarak mahiyetinin ne olduğu? tarihsel arka planı, kapsadığı teknolojinin şu anki durumu, benlik üzerinde nasıl etkilere yol açabileceği? din ve dini objelerin bu tarz bir yeniliğe karşı ne durumda olduğu? gibi sorular bu çalışmayı motive eden ve çerçevesini çizen sorulardır. Bu sorulardan hareketle yürütülen bu çalışmada, ilk olarak, Metaverse kavramı literatürden ve bu teknoloji ile yakından ilgilenen teknoloji şirketlerinden edinilen bilgiler, gözlem ve incelemelerle sentezlenip detaylarıyla açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci olarak benlik kavramı ve benlik inşasının psikoloji disiplinindeki tarihsel serüveni sunulduktan sora Yapısal Kişilik Kuramı bağlamında, metaverse teknolojisinin benlik ve benlik inşası üzerinde olabilecek potansiyel etkileri sayıltılarla ortaya atılmıştır. Çalışma, dinin tanımı ve mahiyeti, dini objeler ve bu objelerin etki alanları, dini objelerin sanal gerçekliğe adapte edilmeleri çabaları incelendikten sonra sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, the number of extraordinary technological developments is increasing so rapidly that even developments that need to be followed carefully are considered normal and soon take their place in daily life as if they have always existed throughout history. Therefore, in this study, Metaverse Technology, which is an extraordinary technological development that we think should be followed carefully, and its possible effects on the self, as well as the situations of religious objects against virtual reality were investigated. There is a very concise general acceptance that has made the wheels of philosophy work throughout history. It's not the answers that matter in philosophy; are questions. Questions are the most powerful motivators that arise from the curiosity of the human species and enable it to produce answers throughout history. In this context, the thing that produced this study is curiosity. What is the nature of Metaverse, which is rapidly entering our world of science and culture and is equally popular, both conceptually and as a technological development? its historical background, the current state of the technology it covers, what effects it might have on the self? How do religion and religious objects stand against this kind of innovation? Questions such as these are the questions that motivate and frame this study. In this study, which was carried out based on these questions, firstly, the concept of Metaverse was synthesized and explained in detail with the information, observations and examinations obtained from the literature and technology companies closely interested in this technology. Secondly, after presenting the self-concept and the historical adventure of self-construction in the discipline of psychology, the potential effects of metaverse technology on self and self-construction are put forward in the context of Structural Personality Theory. The study was concluded after examining the definition and nature of religion, religious objects and their domains, and efforts to adapt religious objects to virtual reality.