Endüstriyel pazarda lojistik ambalaj paketleme kriterleri üzerine keşifsel bir araştırma
An exploratory research on logistics packaging criteria in the industrial market
- Tez No: 831607
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANSU YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu keşifsel araştırma, lojistik ambalaj/paketleme hizmeti talep eden işletmelerin paketlemeye ilişkin beklentilerini ve kriterlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Serbest çağrışım yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen araştırma, işletmelerin paketleme sürecinde hangi özellikleri, işlevleri ve avantajları aradıklarını keşfetmeyi hedeflemektedir. Araştırma kapsamında, işletmelerin ürün güvenliği, taşıma verimliliği, depolama optimizasyonu, tedarik zinciri uyumluluğu, geri dönüştürülebilirlik, marka imajı gibi faktörlerde ne tür beklentilere sahip oldukları analiz edilecektir. Elde edilen bulgular, lojistik ambalaj/paketleme sağlayıcılarına, müşterilerinin ihtiyaçlarını daha iyi anlamaları ve taleplerine uygun çözümler sunmaları konusunda yol gösterecektir. Ayrıca, araştırma sonuçları, lojistik ambalaj/paketleme endüstrisinde daha verimli ve sürdürülebilir çözümler geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This exploratory research aims to identify the expectations and criteria of businesses that demand logistics packaging services. Conducted through the free association method, the research seeks to uncover the specific features, functions, and advantages that businesses seek in the packaging process. Within the scope of the research, an analysis will be conducted to determine the expectations of businesses regarding factors such as product safety, transportation efficiency, storage optimization, supply chain compatibility, recyclability, and brand image. The findings obtained will provide guidance to logistics packaging providers in better understanding their customers' needs and delivering solutions that meet their requirements. Additionally, the research results can contribute to the development of more efficient and sustainable solutions in the logistics packaging industry.