Natural resource grabbing in developing countries: A critical analysis of foreign direct investments in the gold mining sector of Turkey
Gelişmekte olan ülkelerde doğal kaynak gaspı: Türkiye altın madenciliği sektöründe doğrudan yabancı yatırımların eleştirel bir analizi
- Tez No: 831631
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKİM ÖZDİKMENLİ ÇELİKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
2004-2015 emtia fiyatlarının aşırı yükselmesi, dünya çapında gıda, metal ve enerji kaynakları üretimine yapılan yatırımların artmasına neden olmuştur. Bu sektörlerdeki doğrudan yabancı yatırımlar önemli ölçüde artmıştır. Öte yandan, kaynakları olan ve sermaye ithal eden ülkelerde, devlet yönetiminin kurumsal ve yasal yönlerinde değişikliklere ve devlet, şirketler, yerel topluluklar ve çevreci protestocular arasında çatışma yüklü ilişkilere yol açmıştır. Pek çok akademisyen bu olguyu farklı eleştirel açılardan kavramsallaştırdı: toprak gaspı, su gasbı, yeni maden çıkarma, neo-ekstraktivizm, ekstraktive emperyalizm vb. Türkiye kaynak zengini bir ülke olmasa da bu gelişmelerden nasibini aldı. Bu tezde, bu olguyu açıklamak için ilkel birikim kavramı, güçlü ve zayıf yönleriyle, kavramın çağdaş uygulamalarının olanakları ve bu gelişmeleri anlamak için analitik bir araç olarak nasıl geliştirilebileceği tartışılmaktadır. İlkel birikim, en basit tanımıyla, kapitalist birikimin gelişmesi için çok önemli olan köylünün üretim araçlarından koparılması sürecidir. Bu bağlamda ilkel birikimin faili devlettir. Bu nedenle, devlete özel olarak odaklanan, devlet kurumlarının ve mevzuatının tartışıldığı ve görüşmelerden elde edilen verilerin analiz edildiği bu çalışma, doğal kaynak gaspı olgusuna yeni bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır. Yapılandırılmış görüşmeler yoluyla nitel bir analiz yapılması ve bunların tematik analiz tekniği ile değerlendirilmesiyle bu amaçlara ulaşması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The commodity boom of 2004-2015 has led to worldwide increase of investments in food, metals and energy resources production. Foreign direct investments in these sectors have increased dramatically. On the other side, in the capital importing countries with resources, it led to changes in institutional and legislative aspects of state governance, and to conflict-ridden relations between the state, companies, local communities and environmentalist protesters. Many scholars have conceptualised this phenomenon from different critical aspects: land grabbing, water grabbing, new extractivism, neo-extractivism, extractive imperialism, etc. Although Türkiye is not a resource-rich country, it got its share from these developments. In this dissertation, to explain this phenomenon, the concept of primitive accumulation is discussed with its strong and weak points, possibilities of contemporary applications of the concept, and how it can be enhanced as an analytical tool to understand these developments. Primitive accumulation is, in simplest definition, is the process of divorcing the peasants from the means of production, which is crucial for the development of capitalist accumulation. In this context, state is the perpetrator of primitive accumulation. Therefore, with a special focus on the state, discussing its institutions and legislation as well as the analysis of data gathered from the interviews, this study aims to bring a new perspective to the natural resource grabbing phenomenon. A qualitative analysis by structured interviews and their evaluation with thematic analysis technique are expected to achieve these ends.