Natural Resource Governance and the Implications of REDD+ Mechanisms in Africa: A TWAIL Perspective
Doğal Kaynak Yönetimi ve Afrika'da REDD+ Mekanizmalarının Etkileri: TWAIL (Uluslararası Hukuka Üçüncü Dünya Yaklaşımları) Perspektifi
- Tez No: 934040
- Danışmanlar: DR. LESLIE-ANNE DUVIC-PAOLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: King s College London England
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Üçüncü Dünya, yeni bir uluslararası ekonomik düzen çağrısıyla mevcut uluslararası düzeni köklü bir şekilde sorgulamıştır. Kurumlar ve uluslararası normlar üzerinde arzulanan değişim, hareketin büyüklüğünü ortaya koymaktadır. Bu hareketin temel dayanağı, doğal kaynaklar üzerindeki egemenlik ilkesinin yeniden vurgulanmasıdır. BM Genel Kurulunda (UNGA) çoğunluğu oluşturmaları ve bu platformun demokratik bir yapı sunması, Üçüncü Dünyanın uluslararası hukukun şekillenmesine katkıda bulunmasına olanak tanımıştır. Bu çalışmada, Üçüncü Dünyanın doğal kaynak yönetimi konusundaki çığır açan katkıları analiz edilmektedir. Günümüzde, REDD+ ve iklim değişikliğiyle ilgili küresel endişeler, doğal kaynak yönetimini farklı bir düzeye taşımıştır. Egemenlik kavramı değişirken, bu süreçten doğan sonuçlar, yerli halkların doğal kaynaklara erişim hakları ve arazi üzerindeki geleneksel hakları için önemli tehlikeler oluşturmaktadır. Doğal kaynak yönetiminde yakın zamanda uygulamaya konulan küresel adımların, REDD+ mekanizmaları bağlamında sonuçları, Üçüncü Dünya Yaklaşımı ile Uluslararası Hukuk (TWAIL) perspektifiyle değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Third World has fundamentally challenged the existing International order with the call for a new international economic order. The change that was sought within the institutions and International norms signifies the magnitude of the movement. The backbone of this movement is the reiteration of sovereignty over natural resources principle. Being the majority in the UNGA, which constituted a democratic platform, allowed for the Third World to contribute in the making of International law. The Third World's landmark contributions regarding natural resource governance are analysed in this study. Today, REDD+ and the global concerns over Climate change have carried the natural resource governance on a different level. While the notion of sovereignty changes, the outcomes of this trajectory poses significant dangers for Indigenous peoples' rights to access natural resources and for their customary rights on land. The outcomes of the recent global steps that are carried into effect in natural resource governance, in the form of REDD+ mechanisms, are evaluated through a TWAIL approach.