Denizlerdeki Osmanlı: Osmanlı İmparatorluğu'nun denizcilik faaliyetlerine stratejik bir bakış (1500-1700)
The Ottomans on the seas: A strategic view on the Ottoman Empire's maritime activities (1500-1700)
  1. Tez No: 831632
  2. Yazar: ALİCAN KARADAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ ADIYEKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Denizcilik ve deniz faaliyetleri gerek askerî gerek ticarî olmak üzere Akdeniz'de ortaya çıkan imparatorlukların şekillenmesinde birincil dereceden rol oynamıştır. İlkçağdan itibaren Akdeniz kıyılarında ortaya çıkan medeniyet, denizciliğin sunduğu zenginlik sayesinde büyüyüp gelişme fırsatı bulmuş, denizlerdeki askerî faaliyetler ise bu zenginliğin korunmasını sağlamıştır. Denizcilik faaliyetlerinin gelişmesiyle birlikte bu alana dair yetişmiş kişiler, ortaya çıkan bu deniz gücünü, tarihin her döneminde en iyi şekilde değerlendirmek adına çeşitli taktik ve stratejiler geliştirmişlerdir. Bu çalışmanın ana konusu işte bu geliştirilen strateji ve taktikler çerçevesinde, kurulduktan kısa süre sonra Akdeniz'de faaliyet göstermeye başlayan ve gücü gittikçe artarak, denizlere hâkim olan Osmanlı İmparatorluğu'nun yaptığı deniz harekâtlarını incelemektir.
Özet (Çeviri)
Maritime activities, both military and commercial, have played a primary role in shaping the empires that emerged in the Mediterranean. The notion of civilization which emerged on the shores of the Mediterranean since ancient times had the opportunity to grow and develop thanks to the wealth offered by maritime activities, while military activities at sea ensured the protection of the said wealth. With the development of maritime activities, individuals specialized in this particular field have developed various tactics and strategies to make the best use of emerging maritime power throughout history. The main subject of this study is to examine the naval operations of the Ottoman Empire, which started to operate in the Mediterranean shortly after its establishment and gradually increased its power and dominated the seas, within the framework of the aforementioned strategies and tactics.