Back-up the natural gas combustion system of bar rolling mill annealing furnace with LPG
Çubuk haddehanesi tav fırınının doğal gaz yanma sisteminin LPG ile yedeklenmesi
- Tez No: 831666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN ACARER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Hadde tav fırınında yanma prosesinde kullanılan doğal gaz son yıllarda maliyet ve tedarik problemleri sebebiyle alternatif olarak LPG kullanımı planlanmıştır. LPG'nin kalorifik değeri ve bağıl yoğunluk farklarından dolayı sistemde direkt kullanılamamaktadır. Saf LPG kullanımı için fırın tav sisteminde tüm orifislerin ve brülör namlularının değişmesi gerekmektedir. Tav fırınında yapılması gereken revizyonlar üretim ve iş gücü kaybına neden olmaktadır. Bu sebeplerle gazların birbirlerine ikame edilebilirlik parametresi olan Wobbe endeksi hesaplamaları yapılmıştır. Wobbe endeksi gaz alt ısıl değeri, bağıl yoğunluğu ile orantılıdır ve belirli bir açıklıktan belirli bir basınçta bir cihaza verilecek ısı girdisinin ölçüsüdür. Doğal gazın ve LPG'nin karışım analiz değerleri ile alt ısıl değerleri ve tam yanma için gerekli oksijen miktarları hesaplanmıştır. LPG'nin kalorifik değeri ve yoğunluğu doğal gazdan yüksektir. Wobbe endeksini eşitlemek için LPG ve hava karışımı gerekmektedir. Yapılan karışım hesaplamalarında %46,5 Hava ve %54,5 LPG karışım oranı belirlenmiştir ayrıca tam yanmanın oluşabilmesi için hava fanı debisinde herhangi bir değişikliğe ihtiyaç yoktur. 4000 Nm³/h kapasiteli LPG-hava karıştırıcı tasarlanmıştır. Tasarlanan karıştırıcı; basınç regülatörü, vorteks debimetre, akış kontrol valfi, statik mikser, pnömotik aktüatörlü vana, gaz analizörü, manometre, termometre ekipmanlarından oluşmaktadır. Bu ekipmanlar PLC sistemi ile kontrol edilmektedir. Karıştırıcı imalatı yapılmış ve devreye alınmıştır. Baca gazı içindeki nominal çalışma hacimsel oksijen değerleri %1
Özet (Çeviri)
In recent years, due to cost and supply issues, Liquefied Petroleum Gas (LPG) has been planned as an alternative to natural gas used in the combustion process of the annealing furnace. Direct utilization of LPG in the system is not possible due to differences in its calorific value and relative density. To use pure LPG, all orifices and burner nozzles in the furnace annealing system need to be replaced. The required revisions in the annealing furnace result in production and labor losses. For these reasons, calculations of the Wobbe index, which is the substitutability parameter between gases, have been performed. The Wobbe index is a measure of the heat input to a device at a specific pressure through a certain opening and is proportional to the lower heating value and relative density of the gas. Analytical values of the mixture of natural gas and LPG, as well as their lower heating values and the required amount of oxygen for complete combustion, have been calculated. The calorific value and density of LPG are higher than that of natural gas. To equalize the Wobbe index, a mixture of LPG and air is required. In the mixture calculations, a 45,5% air and 54,5% LPG composition ratio has been determined, and there is no need for any changes in the air fan flow rate for complete combustion. An LPG-air mixer with a capacity of 4000 Nm³/h has been designed. The designed mixer consists of a pressure regulator, vortex flowmeter, flow control valve, static mixer, pneumatic actuated valve, gas analyzer, manometer, and thermometer equipment. This equipment is controlled by a PLC system. The mixer has been manufactured and commissioned. The nominal operating oxygen values in the flue gas are captured within the range of 1%