A novel method for total recycling ofperovskite solar cells
Perovskit güneş hücrelerinin tamamen geri dönüşümü için yeni bir metot
  1. Tez No: 831667
  2. Yazar: MUHAMMED DOĞUŞCAN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH GÖRKEM GÜNBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 4963
Özet
Perovskit güneş hücreleri, düşük maliyetli ve enerji verimli üretim açısından silikon muadillerine kıyasla oldukça umut vaat edicidir. Ancak, bu cihazları üretmek için kullanılacak kurşunun toksisitesi, çevre ve insan sağlığı için yakın bir tehlike oluşturuyor. Bu tehlikeyi aşmak için, perovskit güneş pillerinin ticarileştirilmeden önce uygun bir geri dönüşüm yöntemi geliştirilmelidir. Bu çalışmada, karışık hurda perovskit cihazların her bir farklı parçasının tamamen geri kazanımı ve geri dönüşümü, yeni bir çözücü olan metilamin kullanılarak sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Perovskite solar cells are highly promising when compared to silicon counterparts in terms of low-cost and energy-efficient production. However, the toxicity of the lead that would be used to fabricate these devices is an imminent danger to the environment and human health. To overcome this danger, a proper recycling method for perovskite solar cells should be developed before the commercialization of this technology. In this work, total recovery and recycling of each differing part of mixed scrap perovskite devices are achieved with the help of utilizing a novel solvent, methylamine.