Homomorphic encryption: A comprehensive study of types, techniques, and real-world applications
Homomorfik şifreleme: Türleri, teknikleri ve gerçek dünya uygulamaları üzerine kapsamlı bir çalışma
- Tez No: 831669
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH ÖZBUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Homomorfik şifreleme (HŞ), şifrelenmiş verinin şifresi çözülmeden üzerinde hesaplama yapılmasını sağlayan, kriptografik alanda çığır açan bir gelişmedir. Bu çalışmada, kısmen, biraz ve tamamen gibi birçok HŞ şeması incelenmiş ve bu yöntemlerdeki algoritmaların detayları verilmiştir. Ayrıca, bu kapsamlı inceleme teorik değerlendirmelerin ötesine geçerek bu şifreleme tekniğinin gerçek dünyadaki uygulamalarını da içermektedir. HŞ'nin mevcut bilgi sistemlerinde güvenlik ve gizlilik sağlamak için güçlü bir araç olarak kullanılmasının hem potansiyelini hem de zorluklarını incelemektedir. Bu inceleme sadece teorik temelleri değil aynı zamanda uygulamanın pratik yönlerini de dikkate almaktadır.
Özet (Çeviri)
Homomorphic encryption (HE), which enables computations on encrypted data without first decrypting it, is a ground-breaking advancement in the cryptographic area. In this study, many HE schemes such as partially, somewhat, and fully are examined and the details of the algorithms in these methods are given. Furthermore, this comprehensive examination goes beyond theoretical considerations to include real-world applications of this encryption technique. It examines both the potential and the challenges of using HE as a powerful tool for ensuring security and privacy in current information systems. This exploration takes into account not only the theoretical foundations but also the practical aspects of its implementation.