Investigating the impact of selective directional auditory attention on eye movements, pupil responses, and auditory perception in the presence of competingspeech
Seçici yönlü işitsel dikkatin göz hareketleri, göz bebeği tepkileri ve işitsel algı üzerindeki etkisinin rekabetçi konuşma varlığında incelenmesi
- Tez No: 831668
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU GÜNEL KILIÇ, PROF. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu doktora tezi, seçici yönlü işitsel dikkatin göz hareketlerini ve gözbebeği tepkilerini nasıl etkilediğini araştırarak tek kulaktan gelen uyaranlara odaklanmanın dikkati ve görev performansını artırdığını göstermektedir. Çalışma, çoklu konuşmacılı ortamdaki konuşma girişimi, yaş, cinsiyet ve ses yönünün göz hareketleri ve gözbebeği genişlemesi üzerindeki etkisini incelemektedir. Bir dinleme testinde, 38 katılımcı, karışık konuşma olmadan ve karışık konuşma eşliğinde kısa kelimeleri inledi. Müdahale özellikle göz bebeklerini etkiler, katılımcılar içgüdüsel olarak ses kaynaklarına bakış yönlendirir ve rakip konuşmacılar sırasında daha büyük göz bebekleri sergiler ve bu çalışmanın önemli bir yönünü ortaya çıkarmaktadır. Dahası, bu araştırma, Türkçe uyaranlar için Algısal Konuşma Kalitesi (PESQ), Konuşma Anlaşılabilirliği (SII), Sinyal-Gürültü Oranı (SNR) değerleri ile gözbebeği genişlemesi arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca bu çalışma, sunulan uyarıların tanıdık veya tanıdık olmayan kelimeler içerip içermediğini ve duygusal çağrışımların gözbebeği genişlemesi tepkileri üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Araştırma, konuşma kalitesi ile gözbebeği genişlemesi arasında bir bağlantı kurarak, sözcüksel popülerlik veya anlamı ne olursa olsun daha yüksek kaliteli işitsel uyarıların daha iyi görev performansına yol açtığını göstermektedir. Sonuç olarak bu bulgular, göz hareketi desenleri ve pupillometriyi seçici işitsel dikkatin inceliklerini yakalamak için etkili araçlar olarak vurgulamaktadır. Bu, işitme yardımı teknolojisinin ilerlemesi ve otizm spektrum bozukluğu veya işitme engeli gibi durumlarla mücadele eden bireylerin iletişim becerilerinin geliştirilmesi konusunda derin etkilere sahiptir.
Özet (Çeviri)
This PhD thesis investigates how selective directional auditory attention affects eye movements and pupil responses, demonstrating that concentrating on stimuli from a single-ear enhances attentiveness and task performance. The study investigates how multi-talker speech interference, age, gender, and audio direction impact eye movements and pupil dilation. In a listening test, 38 subjects listened to short words with and without interfering speech. Interference noticeably affects pupils, prompting gaze towards sound sources and larger pupils during competing speakers, revealing a crucial aspect of the study. Moreover, this research uncovers an unexplored link between Perceptual Evaluation of Speech Quality (PESQ), Speech Intelligibility (SII), Signal-to-Noise Ratio (SNR) values for Turkish stimuli, and pupil dilation. Furthermore, this study examines whether presented stimuli involve familiar or unfamiliar words, probing emotional connotations effects on pupil dilation responses. The research establishes a link between speech quality and pupil dilation, indicating better performance with higher-quality auditory stimuli, regardless of lexical popularity or meaning. Ultimately, these findings underscore the utility of eye movement patterns and pupillometry as tools for capturing nuances in selective auditory attention. This holds profound implications for advancing hearing aid technology and improving communication abilities for individuals with autism spectrum disorder or hearing impairments.